Колагенот е хит во светот веќе некое време, но дали вреди да се пие?

Колагенот е хит во светот веќе некое време, но дали вреди да се пие?

Со возраста, знаците на стареење стануваат поочигледни. Така се создаваат многу производи за убавина, додатоци во исхраната и се откриваат магични состојки против стареење кои ветуваат дека ќе ни помогнат да го одржиме младешкиот изглед. Колагенот е една од состојките за кои во последно време сè повеќе слушаме. Па се запрашавме дали е воопшто потребно редовно да се зема колаген како додаток во исхраната? Како точно работи? Дали навистина обезбедува посјајна и младешка кожа?

Колагенот е хит во светот веќе некое време, но дали вреди да се пие?

Колагенот е протеин кој е главната структурна компонента на долниот слој на кожата и е одговорен за неговата еластичност и цврстина. Покрај тоа, тој е одговорен за силата и сјајот на нашата коса и нокти. Нашето тело природно произведува колаген, но како што старееме, тоа производство се забавува, што има негативен ефект врз нашата кожа. Затоа, сега повеќе од кога било, постои голема побарувачка за колаген во форма на додатоци во исхраната. Експертите сметаат дека тоа е повеќе разноврсен помагател, за разлика од додаток кој специфично е насочен кон кожата или косата. Но, исклучително е важно да обрнете внимание од каде го набавувате и дали е навистина квалитетен.

Една од најпознатите холивудски дами која верува во придобивките од колагенот го консумира секојдневно, а тоа е Џенифер Анистон. Со оглед на тоа дека има пристап до некои од најдобрите експерти за нега на кожата, нутриционисти, па дури и додатоци во исхраната, а има и завидно убава кожа и коса, ова ни го олеснува добивањето доверба во додатоците во исхраната кои содржат колаген. Омилен на Џенифер Анистон е прашок за колаген од витални протеини колаген пептиди. Таа го пие во кафе и смути со години и сака да му каже на светот дека здравјето започнува одвнатре.

Експертите тврдат дека акцентот, кога станува збор за колаген, треба да биде на квалитетот на додатокот во исхраната што ќе го одберете затоа што прави голема разлика. Постојат докази дека земањето додаток на колаген му помага на вашето тело да произведе повеќе свој колаген, но неговиот квалитет е многу важен. Колагенот во форма на додаток во исхраната првично се користи за да помогне во закрепнувањето на мускулите и коските по повреда или операција. Но, некои луѓе забележаа други позитивни резултати додека земаа колаген, како што се повеќе еластични зглобови и поубава кожа. Затоа, колагенот во форма на додаток во исхраната стана хит со причина.

Прочитајте ги овие совети за грижа на кожата за време на пролетта.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар