Како да ја направите вашата коса подолга и погуста за само 30 дена?

Како да ја направите вашата коса подолга и погуста за само 30 дена?

Секоја девојка бара начин да има сјајна долга коса. Сепак, косата навистина може да го подобри вашиот изглед. Според науката, косата расте од 0,3 до 0,5 милиметри дневно, 1 до 1,5 центиметар месечно и 12 до 15 центиметри годишно. Многу девојки се соочуваат со еден или повеќе проблеми во врска со нивната коса, па можеби овие трикови ќе ви помогнат да решите некои од нив.

1. Спријателете се со ножиците

Како да ја направите вашата коса подолга и погуста за само 30 дена?

Кога сакате да ја пораснете косата, сигурно не ни помислувате на пострижување. Но важно е да ја кратите косата редовно ако сакате побрзо да ви порасне. Скратувањето не само што ќе ве ослободи од оштетените и распукани врвови, туку ќе ви помогне и да го одржите здравјето на косата. Кога нема распукани врвови штетата нема да влијае на корењата и косата ќе изгледа поздраво. Покрај тоа многу полесно е да ја обликувате скратената коса.

2. Не заборавајте го регенераторот

Како да ја направите вашата коса подолга и погуста за само 30 дена?

Постои мит за тоа колку долго треба да го оставите регенераторот да делува, и тој мит е лажен. Спротивно на популарното верување, тој веднаш делува на косата. Покрај тоа ја штити косата од пешкирот додека е влажна. Немојте да мислите дека регенераторот е наменет само за некои видови коса. Потребно е да го користат сите.

3. Магични состојки

Како да ја направите вашата коса подолга и погуста за само 30 дена?

Можете да нанесете и некои состојки директно на косата и скалпот. На пример, сокот од кромид и лук, јаболковиот оцет и кокосовото млеко ја хранат косата и го забрзуваат нејзиниот раст. Покрај тоа тие го подобруваат целокупното здравје на косата и скалпот.

Ако мислевте дека пивото е само за пиење, обиде се да го зовриете. Откако ќе зоврие додајте го вашиот шампон во него и измијте ја косата. Можете да го правите ова 2-3 пати неделно. Шампонот со пиво ќе ги отстрани сите нечистотии од косата и е одличен регенератор.

4. Неделна грижа со масла и маски

Како да ја направите вашата коса подолга и погуста за само 30 дена?

Маската или маслото за коса треба да ги користите еднаш неделно. Ова е особено важно ако сакате да ја пораснете косата. Ова ќе ги одржи важните масти на косата кои ќе ја направат поздрава. Маслото нанесете го на сува коса и потоа лесно ќе можете да го отстраните со шампон. Можете да користите состојки како мед, лимон, авокадо, маслиново масло и сок од кромид за да направите маска за коса.

5. Свилени навлаки за перница

Како да ја направите вашата коса подолга и погуста за само 30 дена?

Ова е едноставна промена што може да го забрза растот на косата. Наместо памучни, употребувајте свилени или сатенски навлаки за перница. Причината е што мекоста на свилата е подобра за косата за разлика од памукот. Свилата и сатенот не предизвикуваат триење, а со тоа се избегнува заплеткувањето и оштетувањето на косата.

Продолжува на следната страница…


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар