Зошто „лошите“ девојки се посреќни од „добрите“?

Џил П. Вебер, психолог од Вашингтон, тврди дека девојките уште од најрана возраст се обидуваат да создадат посреќно опкружување. Учат дека доброто однесување е полесно и поради тоа почесто им се восхитуваат. Подоцна жените продолжуваат да бараат доказ за нивната „добрина“, а ова често има лошо влијание на нивната среќа. Но постојат и „лоши“ девојки, оние кои најмногу се грижат за нивната удобност и задоволство. Па, дали треба да бидете како нив? Погледнете зошто „лошите“ девојки се многу посреќни.

1. Спијат повеќе

Зошто „лошите“ девојки се посреќни од „добрите“?

Жените што ги ценат убавината и здравјето му даваат предност на спиењето, Никогаш не го жртвуваат сонот за секојдневните рутини. Свесни дека ако си скратат 1 или 2 часа од спиењето ја намалуваат нивната способност за работа, како и нивната способност за донесување одлуки и оформување врски. Истражувачите од Универзитетот во Калифорнија предупредуваат дека изморените партнери поретко разговараат, а ова има негативно влијание на врската. Жените би требало да го замолат партнерот да ги поделат обврските во домот за и двајцата да имаат време за одмор. Браковите каде што сопружниците го прават ова се посилни и посреќни.

2. Не им е срам од нивните хобија

Зошто „лошите“ девојки се посреќни од „добрите“?

Секој има некое хоби кое понекогаш се срами да го каже јавно. Но жените со самодоверба го немаат тој проблем. Не се чувствуваат поглупаво или помалку интересно ако одберат да гледаат реално шоу наместо документарец. Понекогаш е потребно да се отстранат табуата од овие задоволства бидејќи кога си ги скратувате се намалува вашата волја. Па, без разлика колку „срамно“ ви изгледа вашето хоби, одвојувајте време за него со цел да ја зголемите вашата издржливост и да постигнете повеќе.

3. Не страдаат од невозвратена љубов

Зошто „лошите“ девојки се посреќни од „добрите“?

Ова не значи дека сите лоши девојки се заводнички и дека не знаат како изгледа одбивањето. Она што ги прави различни е тоа што не поминуваат месеци гледајќи стари фотографии и надевајќи се за прекрасна иднина со бившиот партнер. Па што е она што им го прави преболувањето потешко на добрите девојки? Научниците сметаат дека причината е тоа што девојчињата уште од мали се учени дека нивната моќ лежи во тоа колку се сакани од другите и во нивната способност да ги задоволат другите. Откако ќе пораснат, тие продолжуваат да веруваат во ова. Одбивањето од мажите го гледаат како знак дека не се најдобрата верзија од себе. Паметните жени не веруваат во овие илузии. Тие остануваат отворени кон нови луѓе и често завршуваат со партнер кој ги сака.

4. Ги напуштаат состаноците кога другите доцнат

Зошто „лошите“ девојки се посреќни од „добрите“?

Овие жени го ценат своето време и не го трошат на оние кои не ги почитуваат доволно. Сообраќаен метеж, кафе на облеката и слично не се сметаат за сериозни причини за доцнење, туку за скриени знаци за непочитување. Психолозите веруваат дека со доцнењето луѓето потсвесно демонстрираат дека состанокот не е најдобриот начин да го поминат нивното време. Дури и ако навистина не можете да стигнете навреме, подобро презакажете отколку да го оставите другиот да чека.

Продолжува на следната страница…


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар