Како да ги спречите пролетните акни?

Со зголемувањето на температурите често се менува и изгледот на кожата. Се надеваме дека ќе се здобиеме со секси исончан тен заради кој ќе изгледаме супер и без шминка, но промената на времето и топлите температури често резултираат со помасна Т-зона и акни на лицето и на телото.

????????????????????????????????????????????????

За да го спречите или барем ублажите појавувањето на акните, држете се до овие правила:

1. Борете се со акните однатре – јадете многу пробиотици и зелен зеленчук.

2. Обидете се во целост да ги избегнете слатките и газираните сокови.

3. Почесто менувајте ги навлаките за перниците.

4. Набавете појак лосион за чистење лице со состојки кои делуваат против акни.

5. Со марамчиња за чистење неколку пати на ден пребришувајте го телефонот.

6. Пијте барем 2 литра вода.

7. Тргнете ги шишките од лицето.

8. Доколку забележите акни на грбот и деколтето, некое време носете само памучни маици и фустани.

9. Престанете да ги стискате акните и митесерите.

10. Правете пилинг еднаш неделно.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар