Изборете се со зависноста од цигари: Природен рецепт кој ќе ви помогне да престанете да пушите

Изборете се со зависноста од цигари: Природен рецепт кој ќе ви помогне да престанете да пушите

Цигарите предизвикуваат зависност поради која многу тешко можете да се откажете од ниц, дури и ако долго време се обидувате. Навиката е силна, па понекогаш сите обиди за промена можат да завршат неуспешно. Но, во последно време на интернет се врти еден природен рецепт за откажување од цигари, чии автор не е познат, но многумина велат дека тој одлично делува.

Изборете се со зависноста од цигари: Природен рецепт кој ќе ви помогне да престанете да пушите

Рецептот се состои од едноставни состојки кои би требало да ви помогнат засекогаш да се откажете од оваа навика. Па, доколку сте расположени да пробате нешто ново, тогаш  дајте му шанса на овој рецепт. Нема што да изгубите.

Потребни состојки:
  • ½ грејпфрут
  • ½ портокал
  • 20 милилитри чај од камилица
  • 30 грама масло од јојоба
  • 30 грама маслиново масло
  • 30 грама кокосово масло
  • 5 грама оригано
Начин на подготовка и употреба:

Исцедете ги грејпфрутот и портокалот во голем сад и додајте ги врз нив сите останати состојки. Мешајте сè додека не добиете хомогена смеса, а потоа сипете ја во мали стаклени шишенца кои можете постојано да ги носите со себе.

Секој пат кога ќе почувствувате желба за цигари ставете неколку капки на кожата под носот или пак сипете врз памук и потоа длабоко вдишете.

Со среќа!

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар