Еве како можете сами да направите бадемово млеко

Еве како можете сами да направите бадемово млеко

Домашното бадемово млеко трае само неколку дена во фрижидер, затоа направете онолку колку што мислите дека ќе испиете во рок од неколку дена. Можно е да го загреете бадемовото млеко на шпорет за да го пастеризирате и да го продолжите рокот на траење, но на тој начин ќе се уништат голем дел од хранливите материи.

Еве како можете сами да направите бадемово млеко

Започнете со сооднос од 1 шолја бадеми со 2 чаши вода. Ако сакате поретко млеко, следниот пат користете повеќе вода. Можете да додадете засладувачи како мед, шеќер, сируп од агава или јаворов сируп.

Начин на подготовка:

Бадемите сипете ги во сад и покријте ги со приближно 0,15 децилитри вода. Оставете ги на работната површина покриени со крпа преку ноќ или во фрижидер до 2 дена.

Исцедете ги бадемите од водата и исплакнете ги со ладна вода. Во овој момент, бадемите треба да бидат малку крцкави кога ќе се исцедат.

Измешајте ги бадемите и водата во блендер. Ставете ги бадемите во блендер опремен со додаток за сечилото и покријте ги со 2 чаши вода.

Мешајте непрекинато околу 2 минути. Бадемите треба да се сомелат во многу ситно брашно, а водата да биде бела и непроѕирна.

Покријте ја цедалката со газа и истурете ја смесата со бадеми. Соберете ја газата, исцедете ја и притиснете со чисти раце за да исцедите што повеќе бадемово млеко. Треба да добиете околу 2 чаши. Додадете засладувач по вкус.

Откако го прочитавте рецептот за бадемово млеко, можеби ќе сакате да го прочитате и рецептот за розево месечево млеко кое го зајакнува имунитетот и го подобрува сонот.

Извор: citymagazine.danas.rs


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар