Два дена пред смртта напишала краток водич за среќа: Еве што е навистина важно во животот!

Среќата навистина се наоѓа во малите нешта. Токму тоа ни го потврдува и овој краток водич кој 18-годишната Џес Ферклуг го напишала пред својата смрт. Би се изненадиле колку малку им е потребно на луѓето за да почувствуваат вистинска и неизмерна среќа.

Два дена пред смртта напишала краток водич за среќа: Еве што е навистина важно во животот!

Оваа девојка, која боледувала од редок облик рак на коските, решила да ја сподели својата голема мудрост со светот, оставајќи нешто важно зад себе. Нејзината листа која е наречена „Нештата кои моментално се најважни“ го обиколи светот и замисли многу луѓе. Погледнете за што станува збор.

1. Поминувајте време со пријателите и семејството.

2. Водете дневник, бележете ги спомените преку зборови, снимки и фотографии.

3. Заменете ги лошите нешта со добри.

4. Читајте, слушајте, разговарајте, а потоа пишувајте и создавајте музика.

На крајот од оваа листа стои и пораката која секојдневно ги инспирира нејзините најблиски, како и оние кои никогаш немале среќа лично да ја запознаат.

5. Токму овие нешта се оние кои нè прават среќни и затоа верувам дека тоа е тајната на животот. Бидете среќни и обидувајте се да бидете добри кон другите, без разлика колку невозможно ви изгледа тоа.

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар