9-те најпознати видови насмевки и нивното значење

9-те најпознати видови насмевки и нивното значење

Луѓето можат да препознаат насмевка на растојание од над 90 метри. Ова е особина што се развивала со цел да можеме да препознаеме дали ни се приближува пријател или непријател. Но, понекогаш е навистина тешко да ги протолкувате насмевките. Тие можат да се користат за покажување, но и за криење чувства. Затоа добро е да можете да го препознаете скриениот мотив зад некои од најпопуларните видови насмевки.

1. Насмевка со затворена уста

9-те најпознати видови насмевки и нивното значење

Насмевката што ја преферираат политичарите покажува дека личноста знае нешто важно, но не планира да ја сподели тајната. Лесно е да ја препознаете оваа насмевка бидејќи е слична со намерата што ја покажува – можете да ја видите насмевката, но устата е затворена и ги крие забите.

2. Искривена насмевка

9-те најпознати видови насмевки и нивното значење

Кога некој е збунет, можете да препознаете по неговата насмевка. Едната страна од усните е искривена нагоре што означува дека иднината крие нешто добро. Другата страна е искривена надолу што значи дека не е сè така добро.

3. Присилена насмевка

9-те најпознати видови насмевки и нивното значење

Има денови кога едноставно не ви е до смеење, но ситуацијата бара да се насмевнете. Или пак можеби некој ви кажува шега и нормално, очекува барем насмевка. Бездушната насмевка што ја покажувате во овие моменти е всушност присилена. Додека вашите усни се обидуваат да изгледаат среќно, вашите очи откриваат како навистина се чувствувате.

4. Вистинска насмевка

9-те најпознати видови насмевки и нивното значење

Вистинската насмевка е широка и се познава по брчките што сте создаваат околу очите. Со неа ја покажувате вашата среќа. Оваа насмевка е заразна и може да им го подобри расположението на луѓето околу вас.

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар