6 коктели со вотка кои мора да ги пробате за празниците

6 коктели со вотка кои мора да ги пробате за празниците

Дали сте љубители на руската ракија? Ова се 6 идеи за коктели со вотка за забавите на претстојните празници.

6 коктели со вотка кои мора да ги пробате за празниците

1. Ајленд Оазис (Island Oasis)

Потебно:
 • 40 мл вотка со вкус на манго и кокос
 • 6 боровинки (не е задолжително)
 • 2 јагоди (не е задолжително)
 • 30 мл засладена мешавина од сок од лимон и лимета
 • 30 мл џус од портокал
Подготовка:

Доколку успеете да најдете замрзнати боровинки и јагоди, ставете неколку во чашата за коктел и врз нив налејте ја мешавината од сите наведени состојки.

6 коктели со вотка кои мора да ги пробате за празниците

2. Савој (The Savoy)

Потребно:
 • 50 мл SKYY вотка
 • Цел грозд бело грозје
 • 30 мл лимонов сок
 • 10 мл агава сируп
Подготовка:

Во шејкер ставете зрна грозје. Врз грозјето додајте мраз и останатите состојки. Добро протресете го шејкерот. Сипете во коктел чаша со мраз.

6 коктели со вотка кои мора да ги пробате за празниците

3. Чоколадно мартини од малина (Chocolate berry martini)

Потребно:
 • 15 мл вотка со вкус на чоколадо и малина
 • 15 мл Кетел вотка
 • 110 мл сок од брусница
Подготовка:

Сите состојки сипете ги во шејкер со мраз. Протресете и налејте во чаша за мартини.

4-6-kokteli-so-votka-koi-mora-da-gi-probate-za-praznicite-www.kafepauza.mk_

 4. Слатко и розово (Pretty in pink)

Потребно:
 • 60 мл Апсолут вотка
 • 15мл сок од калинка
 • Сок од ананас (по вкус)
Подготовка:

Искомбинирајте ги сите состојки и налијте ги во чаша со мраз.

6 коктели со вотка кои мора да ги пробате за празниците

5. Микс од вотка и капини (Berryoska blackberry)

Потребно:
 • 60 мл Стандард вотка
 • 4 капини
 • 15мл исцеден сок од лимета
 • 3 кафени лажички шеќер
 • Дробен мраз
Подготовка:

Во една чаша измешајте ги сокот од лиметата, шеќерот и капините. Потоа додајте ги и останатите состојки.

6 коктели со вотка кои мора да ги пробате за празниците

6. Смрзнат коктел (Subzero citron)

Потребно:
 • 30 мл вотка Шветка
 • 30 мл сок од јаболко
 • 30 мл сок од лимон
 • 15 мл засладена мешавина од сок од лимон и лимета
Подготовка:

Измешајте ги сите состојки во шејкер со мраз и протресете. Налијте врз издробен мраз во чаша за коктели. Декорирајте со кора од лимон.

7-6-kokteli-so-votka-koi-mora-da-gi-probate-za-praznicite-www.kafepauza.mk_


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Слободното време го минува со голема шолја кафе и со добра книга во рака или пишувајќи го она што ѝ лежи на душата. Не може да поднесе неправда и негува емпатија кон луѓето. Како перфекционист опседнат да даде сè од себе, сонува да направи промена во светот околу неа. Креативна и желна за нови предизвици, со многу нови соништа секој ден, иако понекогаш плашлива од промена. По малку романтична со голема љубов кон англиските книжевни класици.

Поврзани содржини

Остави коментар