Зошто Прага се нарекува „златниот град на Чешка“?

Магична, мистична, прекрасна се само дел од атрибутите кои Прага, главната престолнина на Република Чешка, со сигурност ги заслужува. Сместена во срцето на Европа, плени со својата специфична архитектонска традиција, а воедно претставува и значајна раскрсница на која се среќаваат уметници и научници од целиот свет. Како популарна туристичка дестинација, Прага со гордост го зазема шестото место на најпосетувани европски градови.

Зошто Прага се нарекува „златниот град на Чешка“?

Прага можете да ја сретнете под различни синоними: Градот со 100-те врвови, Срцето на Европа, Мајка на градовите. Но, дали сте знаеле дека овој град е познат и како Златна Прага?

Зошто Прага се нарекува „златниот град на Чешка“?Зошто Прага се нарекува „златниот град на Чешка“?

Една теорија поврзана со името Златна Прага, вели дека овој епитет ѝ е додаден за време на владеењето на чешкиот крал Чарлс IV, кога кулите на Прашкиот Замок биле покриени со злато.

Зошто Прага се нарекува „златниот град на Чешка“?Зошто Прага се нарекува „златниот град на Чешка“?

Друга теорија за Златна Прага е поврзана со владеењето на Рудолф II, кој ангажирал алхемичари за да ги претворат обичните метали во златни.

Зошто Прага се нарекува „златниот град на Чешка“?Зошто Прага се нарекува „златниот град на Чешка“?


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       


За авторот

Поврзани содржини

 1. biljana Reply

  dobri sliki, da posaka covek tamu da e.

  pozdrav
  biljana i viktorce

 2. tanja Reply

  prekrasen izbor na sliki od praga… ednostavno da posakas da si tamu 🙂

 3. marijaaaa Reply

  najmagicen grad vo celiot svet…moj omilen 😀

 4. buba Reply

  i na mene mi e mil…i naj miloto mi e vo nego

Остави коментар