Светот на модата преку мудростите на нејзините најголеми креатори

Светот на модата преку мудростите на нејзините најголеми креатори

Од модни совети, преку безвременски парчиња облека до крупни општествени промени. Ова е начинот на кој отсекогаш функционирале големите дизајнерски имиња, чии цитати ќе ви помогнат да одговорите на прашањето: дали модата денес се движи во вистинскиот правец?


Светот на модата преку мудростите на нејзините најголеми креатори

„Јас не дизајнирам облека, јас дизајнирам соништа.“ – Ралф Лорен

„Многу ми е мило што луѓето можат да си дозволат да купат Армани, дури и кога тоа е имитација. Ме радува фактот што сум толку популарен насекаде во светот.“ – Џорџо Армани

„Креативноста доаѓа од конфликтот на идеи.“ – Донатела Версаче

„Мојот сон е да ја спасам жената од нејзината природа.“ – Кристијан Диор

„Најубавото нешто што една жена може да го облече се рацете на мажот кој го љуби.“ – Ив Сен Лорен

„Модните дизајнери се диктатори на вкусот.“ – Карл Лагерфилд

„Не можете да лажирате шик, но можете да бидете шик со лажно крзно.“ – Карл Лагерфилд

„Најдобрата боја на целиот свет е онаа која изгледа најдобро на вас.“ – Коко Шанел

„Најдобар изглед е природниот, но за да изгледате така потребна ви е шминка.“ – Келвин Клајн

„Модата е архитектура, таа е прашање на пропорции.“ – Коко Шанел

Светот на модата преку мудростите на нејзините најголеми креатори

„Жената е најсовршената кукла што сум ја облекол со радост и восхит.“ – Карл Лагерфилд

„Облекување. Луѓето не го практикуваат повеќе. Мора да го промениме тоа.“ – Џон Галијано

„Модата избледува, но стилот е вечен.“ – Ив Сен Лорен

„Модата не е нешто, што живее само во фустаните. Модата е на небото, на улиците, модата е идеја, начин на живот и сè што се случува околу нас.“ – Коко Шанел

„Разликата помеѓу стилот и модата е квалитетот.“ – Џорџо Армани

„Јас не правам мода, јас сум мода.“ – Коко Шанел

„Жената е најсекси кога се чувствува комотно во нејзината облека.“ – Вера Ванг

„Не дозволувајте да ве заведат трендовите. Не дозволувајте ù на модата да ве поседува, самите одлучете што сакате да бидете и што сакате да изразите со начинот на кој се облекувате и начинот на кој живеете.“ – Џани Версаче

„Елеганцијата се раѓа од духот, културата и интелигенцијата.“ – Армани

„Мислам дека убавината е насекаде. Тоа што ‘нормалните’ луѓе го сметаат за грдо, јас обично наоѓам некаква убавина во него.“ – Александар Мекквин

Светот на модата преку мудростите на нејзините најголеми креатори

„Убавината доаѓа одвнатре. Таа е одраз на индивидуалноста на човекот.“ – Роберто Кавали

„Елеганцијата е прашање на индивидуланост, таа е повеќе од парче облека.“ – Жан Пол Готје

„Ја сакам модата, но таа треба да си го знае местото, а не да управува со нашите животи.“ – Миуча Прада

„Никогаш не сте премногу облечени, ниту премногу разголени со мал црн фустан.“ – Карл Лагерфилд

„Отсекогаш сум верувал дека модата не постои само за да ги направи жените поубави, туку и за да ги успокои и да им даде самодоверба.“ – Ив Сен Лорен

„Со текот на годините научив дека она што е најважно кај фустанот е жената која го носи.“ – Ив Сен Лоран

„Жената е стара онолку колку што заслужува.“ – Коко Шанел

„Најубавата шминка за една жена е страста. Но, козметиката е полесно да се купи.“ – Ив Сен Лорен

„Мислам дека фустанот, фризурата и шминката се клучни фактори во проектирањето атрактивна личност и шанса за подобрување на една од најдобрите физички карактеристики.“ – Вивиен Вествуд

„Кога се сомневате, облечете црвено.“ – Бил БлесБидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Минималист ;)

Поврзани содржини

  1. Трпе Reply

    „Модата е форма на грдоста, толку е неподнослива што мора да ја менуваме на секои шест месеци.“
    -Оскар Вајлд

Напиши одговор на Трпе Откажи одговор