Што би се случило доколку жените кои ги гледаме во рекламите се реални?

Што би се случило доколку жените кои ги гледаме во рекламите се реални?

Што мислите, какво влијание би имале рекламите доколку се заменат сите оние „вештачки“ жени кои секојдневно ги гледаме со жени кои навистина постојат? Што ќе се случи доколку наместо совршенството создадено во Фотошоп, ние гледаме жени чие лице и тело е онакво какво што навистина е, исто како нашето? Дали и тогаш луѓето сè уште ќе ги осудуваат жените според нивната боја на кожа, големината и висината на телото, ширината на струкот, должината на косата и бројот на чевли?

Пораката која ова видео ни ја пренесува е моќна и заслужува да биде споделена. Доколку одвоите неколку минути од вашето време и размислите за одговорите на овие прашања, можеби ќе најдете начин како да го направите светот подобро место за жените и за оние кои ги сакаат.

Зошто мора да се чувствуваме различно кога гледаме фотографии од реалистични жени? Зошто не ги гледаме жените кои ги препознавме од секојдневието и зошто не сме обрнале повеќе внимание на ова порано?

Што би се случило доколку жените кои ги гледаме во рекламите се реални?

Каде се жените кои се потат низ својата женственост? Девојките кои градат нешта за оние кои не можат?

Што би се случило доколку жените кои ги гледаме во рекламите се реални?

Мајките кои учат од своите деца?

Што би се случило доколку жените кои ги гледаме во рекламите се реални?

Кога преминуваме преку обработени лица и тела во Фотошоп, што тоа кажува за нас? Дека нашата сила не е доволно силна? Дека нашите чувства не се доволно длабоки? Дека нашите пофалби не се доволно гласни?

Што би се случило доколку жените кои ги гледаме во рекламите се реални?

Доколку сите жени кои ги гледаме во рекламите изгледаат исто, каква илузија им пренесуваме на нашите ќерки?

Што би се случило доколку жените кои ги гледаме во рекламите се реални?

Можеби би требало да почнеме да гледаме жени во кои се пронаоѓаме, девојки кои не се плашат од своите идеи, експерти во своето поле и девојчиња кои се борат за својата држава. Да ја видиме жената која ги прави сите оние нешта кои жените навистина ги прават.

Што би се случило доколку жените кои ги гледаме во рекламите се реални?

Да ја цениме убавината на надминувањето вистински препреки. Да видиме повеќе жени како оние кои ги знаеме, кои нè смеат и кои седат покрај нас по долгиот ден, кои не се плашат од нашата сила.

Што би се случило доколку жените кои ги гледаме во рекламите се реални?

Можеби сè што треба е да погледнеме наоколу и да се потсетиме дека жените во нашиот живот носат најразлични убавини и токму оваа убавина е онаа која вреди да биде видена.

Што би се случило доколку жените кои ги гледаме во рекламите се реални?


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар