Роршахов тест: Што гледате на оваа слика?

Херман Роршах е психијатар и психоаналитичар од Швајцарија. Тој го развил психолошкиот тест познат како Роршахови дамки чија цел е да ги рефлектира несвесните делови на личноста. Токму затоа погледнете една од неговите дамки, размислете што гледате и откријте што вашиот одговор вели за вас…

Роршахов тест: Што гледате на оваа слика?

Маж со мускули: Вие сте многу способни и успевате да постигнете сè што ќе замислите. Природно сте надарени и одлучни. Се гордеете затоа што секогаш сте подготвени за предизвик.

Скорпија: Посветени сте на вашето тело, внимателни сте со исхраната и сонот. Вие сте многу силни на емотивно ниво и ништо не може да ве извади од такт.

Јајници: Имате огромен потенцијал, но никако не можете да дојдете во ситуација да го искористите. Вие многу сонувате и очекувате, а тоа често не се поклопува со реалноста во вашиот живот.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

  1. Darko Reply

    Skorpija najnormalno 🙂 ..like za avtorkata

Остави коментар