Неверојатно! Чавките се способни да решаваат сложени задачи

Неверојатно! Чавките се способни да решаваат сложени задачи

Крис Пакам патува низ светот и ги истражува умовите на најпаметните животни, откривајќи ни нови неверојатни работи за нив. Во неговата емисија на BBC „Insside the Animal Mind“ тој ја истражува способноста на животните за спознавање на надворешниот свет и она што се случува во нивниот ум. Досега го истражувал мозокот на делфини, шимпанза, ластовички, пчели, октоподи… Последното видео демонстрира како чавката може да реши комплексна задача во 8 фази, каде што последната е наградата. Погледнете го процесот. Ова е просто неверојатно.
Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар