Најсреќните животни во светот

Автор: Вера Мартиноска

Одамна знаеме дека луѓето може многу да научат од животните, но и дека животните често нè изненадуваат со своите однесувања или навики кои наликуваат на човечки. Овојпат ви претставуваме позитивни животинчиња и нивните тајни за среќа.

Бу, Померанецот

Најсреќните животни во светотТајна за среќа: зграпчувањето на денот, наоѓањето надеж и во најтешките ситуации, повременото облекување како мече
Омилена работа:
буквално сè

Ова зајче

Најсреќните животни во светотТајна за среќа: им гледа на неволјите в лице и задоволно им крешти
Омилена работа:
килими

Оваа фока

Најсреќните животни во светотТајна за среќа: свесна е дека животот е серија од длабоки апсурдности кои се вон нејзина контрола, но и не се нејзина вина
Омилена работа:
воглавно, сè што е за фоки

Оваа мачка

Најсреќните животни во светотТајна за среќа: остроумната и мистична смисла за хумор
Омилена работа:
храна за мачки

Кучево

Најсреќните животни во светотТајна за среќа: цврстото верување дека на едноставните работи во животот им е потребно целото внимание, и тоа постојано
Омилена работа:
лигавење

Оваа ласица

Најсреќните животни во светотТајна за среќа: извонредната способност за скокање и вртење
Омилена работа:
јадење мали глодари

Овој мрзливец

Најсреќните животни во светотТајна за среќа: има изразена смисла за себевреднување
Омилена работа:
што изгледа самодоволен

Оваа верверичка

Најсреќните животни во светотТајна за среќа: таа е старомодна, напорно работи и ги цени традиционалните вредности
Омилена работа:
тоа што поседува дом

И оваа фока

Најсреќните животни во светотТајна за среќа: живее на плажа
Омилена работа:
вицеви

Овие мунгоси

Најсреќните животни во светотТајна за среќа: уживање во друштво
Омилена работа:
јадење мали глодари

Овој був

Најсреќните животни во светотТајна за среќа: способноста да ја гледа забавната страна на сè и да го ротира вратот за 270 степени на двете страни
Омилена работа:
јадење

И овој був

Најсреќните животни во светотТајна за среќа: мудрост, грациозност, рафинираност и филозофски темперамент
Омилена работа:
јадење мали глодари

Овој малечок був

Најсреќните животни во светотТајна за среќа: нескршливата смисла да им се восхитува на секојдневните чуда што ги нуди светот
Омилена работа:
што е малечок був

Оваа надуена рипка

Најсреќните животни во светотТајна за среќа: прифаќање на животот таков каков што е
Омилена работа:
тоа што е вториот најотровен ̓рбетник на планетава

Ова мало пајче

Најсреќните животни во светотТајна за среќа: неговата пловност, несериозност, безгрижност и завидна финта за откривање радост во малите нешта
Омилена работа:
тоа што е всушност едно од малите нешта кои постојат

Морскиов слон

Најсреќните животни во светотТајна за среќа: добар хумор, добрина, вечен оптимизам и свитлив нос како додаток на лицето
Омилена работа:
каламари

Овој зајак

Најсреќните животни во светотТајна за среќа: ги сфаќа работите
Омилена работа:
гледањето на големата слика

Јагнево

Најсреќните животни во светотТајна за среќа: постојано потскокнување
Омилена работа:
постојаното потскокнување


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

  1. PANCIROT Reply

    Сите се закон ама мачево и кучето, Дефинитивно чиста 10-ка 😀 😀 😀

  2. џани Reply

    каламари да не се лигњи?

  3. so e bitno? Reply

    da kalamari se ligni

Остави коментар