Најчудните предности во кои ужива само кралицата Елизабета II

Најчудните предности во кои ужива само кралицата Елизабета II

Да бидете дел од кралско семејство дефинитивно си има свои предности. Но не секоја предност е очигледна. Многу од работите кои ги ужива кралското семејство се навистина чудни и специфични. Од забранување на смеата до поседување на сите делфини во Велика Британија, погледнете некои од најчудните бонуси кои доаѓаат кога сте главата на кралското семејство.

1. Кралицата може да вози без возачка дозвола

(1)najchudnite-prednosti-koi-gi-uzhiva-britanskoto-kralsko-semejstvo-kafepauza.mk

Една од предностите да бидете кралица на Англија е тоа што немате потреба од возачка дозвола.

2. Некој од послугата ги „разносува“ чевлите на кралицата

(2)najchudnite-prednosti-koi-gi-uzhiva-britanskoto-kralsko-semejstvo-kafepauza.mk

Кралицата нема потреба да трпи болка од нови чевли. Таа најмува некој од послугата да го направи тоа за неа.

3. Кралицата може да го забрани смеењето

(3)najchudnite-prednosti-koi-gi-uzhiva-britanskoto-kralsko-semejstvo-kafepauza.mk

Кралицата има контрола над сè, па дури и по нејзината смрт. Наводно, 12 дена по нејзината смрт, луѓето на британските телевизиски програми нема да смеат да бидат смешни. Исто така нема да се емитуваат никакви хумористични програми.

4. Кралицата ги поседува сите делфини

(4)najchudnite-prednosti-koi-gi-uzhiva-britanskoto-kralsko-semejstvo-kafepauza.mk

Уште една чудна предност е тоа што кралицата ги поседува сите делфини кои се на растојание до 5 километри од британскиот брег.

5. Ги поседува и сите лебеди

(5)najchudnite-prednosti-koi-gi-uzhiva-britanskoto-kralsko-semejstvo-kafepauza.mk

Покрај делфините, сите лебеди кои се наоѓаат во Велика Британија ѝ припаѓаат на кралицата. Исто така, таа ги брои секоја година. Секој јули се одржува церемонија на броење.

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар