Најчудните предности во кои ужива само кралицата Елизабета II - Part 2

Најчудните предности во кои ужива само кралицата Елизабета II

6. Кралицата е единствената личност во Велика Британија која смее да јаде лебеди

(6)najchudnite-prednosti-koi-gi-uzhiva-britanskoto-kralsko-semejstvo-kafepauza.mk

Не само што ги поседува, туку кралицата има право и да ги јаде лебедите. Наводно, британската монархија навистина уживала во овој специјалитет, па во 12-тиот век донеле закон со кој тие се единствените луѓе кои можат да јадат лебеди.

7. Сите сметки и слуги се платени од државата

(7)najchudnite-prednosti-koi-gi-uzhiva-britanskoto-kralsko-semejstvo-kafepauza.mk

Кралското семејство не плаќа сметки. И не само тоа, целата послуга во нивниот дом е платена од државата.

8. Јавноста плаќа за нивните домови

(8)najchudnite-prednosti-koi-gi-uzhiva-britanskoto-kralsko-semejstvo-kafepauza.mk

Кралицата и семејството не мора да се грижат за нивните домови бидејќи јавноста плаќа за нив. Сите замоци и палати се веќе платени за нив.

9. Кралицата на некој начин е пират

(9)najchudnite-prednosti-koi-gi-uzhiva-britanskoto-kralsko-semejstvo-kafepauza.mk

Пират во смисла што може да краде бродови. Таа може да заповеда со кој било британски брод. Наводно таа ја користела оваа моќ порано за да освојува туѓи бродови.

10. Кралицата е над законот

(10)najchudnite-prednosti-koi-gi-uzhiva-britanskoto-kralsko-semejstvo-kafepauza.mk

Ако сте кралица на Англија, за вас нема правила. Но, сепак постојат некои интересни правила кои важат само за неа.

11. Полицајците не смеат да ѝ побараат лична карта

(11)najchudnite-prednosti-koi-gi-uzhiva-britanskoto-kralsko-semejstvo-kafepauza.mk

Причината е тоа што кралицата нема лична карта. Покрај тоа што не ѝ е потребна возачка дозвола, кралицата нема потреба од никаков документ за идентификација.

Дали знаевте дека кралското семејство има одлична смисла за хумор? Овие урнебесни цитати ќе ви го докажат тоа.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар