Мустаќите прават разлика

Сте забележале ли дека повеќето значајни личности од историјата, ја потврдувале својата сила, мажественост и гордост носејќи мустаќи? Ќе ве потсетиме на неколку такви, кои не би делувале ни малку сериозно, доколку би ги немале тие јаки влакна стилизирани на различен начин на нивните лица.

Мустаќите прават разлика

Фреди Меркјури (кралица --> Queen)

Мустаќите прават разлика

Че Гевара (бунтовник --> револуционер)

Мустаќите прават разлика

Супер Марио (мајстор --> херој)

Ова е месецот на растење мустаќи. Т.н. месец „моеври“ го обележуваат мажите низ целиот свет на тој начин што ги оставаат нивните мустаќи да пораснат со тоа давајќи поддршка за решавање на здравствените проблеми со кои тие се соочуваат. Доколку сакате да го поддржите движењето, можете да донирате пари во Истражувачкиот фонд за рак на простатата во Сингапур или барем и самите да поносите мустаќи.

Мустаќите прават разлика

Џозеф Сталин (комунист --> освојувач)

Мустаќите прават разлика

Салвадор Дали (бизарен --> брилијантен)

Мустаќите прават разлика

Алберт Ајнштајн (геријатрик --> гениј)

Доколку немате, можете барем виртуелно да си направите, и тоа без разлика на вашиот пол. Вашиот нов имиџ и поддршка можете да ги покажете на Фејсбук.

Мустаќите прават разлика

Кејсуке Мијаги (стар човек --> стар мајстор)

Мустаќите прават разлика

Махатма Ганди (протестант --> поборник)

Мустаќите прават разлика

Хулк Хоган („бело ѓубре“ --> светски шампион)


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

 1. ivan Reply

  protester ne znaci protestant (pripadnik na nekoja od reformiranite risjanski crkvi), tuku protester (del od protestna grupa, aktivist koj javno iskazuva protest). Gandi ne bil protestant zaboga!!! Nego go povikuval narodot na miren bunt (eden vid protest).

  • Кафе пауза Reply

   Благодариме за објаснувањето. Сепак, таков збор – протестер, не постои во македонскиот јазик, а протестант е превод од англискиот protester.

 2. Ањушка Reply

  Тогаш преведете го како активист. Поарно тоа отколку погрешен превод само затоа што немало соодветен збор.

Остави коментар