Катедрала од живи дрвја

Катедрала од живи дрвја

Оваа катедрала ќе биде една од најимпресивните природни градби на земјата. Архитектот Џулијано Маури, во северна Италија во близина на Бергамо, направил дрвени кафези кои ги претставуваат столбовите на катедралата. Во секој од импровизираните столбови, Маури засадил габрови дрвја. Тој рекол дека за 15 години, благодарение на поставената конструкција, на ова место ќе се појави неверојатна природна катедрала.
Катедрала од живи дрвјаМаури започнал да ја гради конструкцијата во 2001 година, но за жал починал во 2009. Катедралата била завршена во 2010 за да сведочи за неговото визионерско дело. Катедралата е долга 27 метри, широка 24 метри, а висината ќе се движи од 5 до 21 метар.Катедрала од живи дрвјаКатедрала од живи дрвјаКатедрала од живи дрвјаКатедрала од живи дрвјаКатедрала од живи дрвја


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар