Струјни кола изработени од хартија, пенкало и магнети

Автор: Весна Јовановска

Кој вели дека прекинувачот мора да изгледа како оние што ги имаме во домовите? Функционални електрични кола може да се добијат и со парчиња магнет, неспроводлива хартија и пенкало кое содржи спроводливо мастило. Струјни кола изработени од хартија, пенкало и магнетиПогледнете од следното видео, како со комбинирање на овие три работи може да направите интересен прекинувач, да произведете светлина или пак музика.Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар