Како да кажете „Среќен Божиќ“ на 24 различни јазици?

Сигурно ви е познато изговарањето Sretan Božić на српско-хрватски, Feliz Navidad на шпански или Joyeux Noël на француски јазик, но дали можете да им посакате Среќен Божиќ на вашите најблиски на некој друг јазик?

Интересно е како нехристијанските општества ја интегрираат оваа честитка во нивната култура. Така на пример, нема вистински еквивалент на „Среќен Божиќ“ во јапонскиот јазик, па затоа Јапонците решиле речиси целосно да ја преземат англиската варијанта, па нивната честитка гласи Merii Kurisumasu.

Слушнете како се пишува и изговара празничната честитка на 24 различни јазици и обидете се да запомните некоја, за ги изненадите блиските.
Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

  1. vip Reply

    Japoncute se shinto sto znaci ne slavat bozik normalno deka nemaat termin tuku go koristat istiot…vsusnost ne ali isto kako i koreancite voobicaeno koristat english ver. I zvuci taka blagodarenie na engrish which imo is so kawaii 🙂 i aj ne tropaj gluposti sleden pat. -_-

Остави коментар