Пилешко со тестенини: Прсти да излижете!

Пилешко со тестенини: Прсти да излижете!

Пилешко со тестенини е едно од италијанските јадења кое служи за пример дека едноставните јадења честопати се највкусни. Во продолжение прочитајте го нашиот рецепт за пилешко со тестенини.

Пилешко со тестенини: Прсти да излижете!

Потребни состојки:

 • 4 пилешки гради
 • ½ чаша брашно
 • 1 лимон
 • масло за пржење
 • кора од 1 лимон
 • сол и црн пипер
 • тестенини по желба

Потребни состојки за сос:

 • 6 лажици путер
 • 1 лажица брашно
 • 2,5 дицилитри пилешка супа
 • сок од лимон
 • 1 дицилитар бело вино
 • капар
 • магдонос

Начин на подготовка:

1. Исечете ги пилешките гради на половина. Загрејте ја водата со тестенини и ставете ги да се варат кога ќе зоврие.

2. Измешајте брашно, кора од лимон, сол и бибер и секое парче месо ставете го во смесата.

3. Пржете го месото околу 5 минути од секоја страна.

4. Во истата тава каде што го пржевте месото додадете путер и брашно и мешајте околу две минути. Постепено мешајте го густинот додека мешате со лажица за матење, а потоа додадете ги виното, сокот од лимон и капарот. Мешајте околу три минути, а потоа вратете го пилешкото во тавата и оставете го три минути.

5. Послужете го пилешкото и сосот со тестенините и посипете со магдонос. На здравје!

Откако го прочитавте нашиот рецепт за тестенини со пилешко на италијански начин, можеби ќе сакате да го прочитате и рецептот за рецептот за тестенини со вкусен сос од тиквички и путер.

Извор: punkufer.dnevnik.hr


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар