Зелена пена за цвеќиња е новиот хит на Инстаграм

Инстаграм веќе го има трендот за 2018 – зелена сунѓереста пена за цвеќиња

Се сеќавате на цветните аранжмани декорирани околу зелена пена која впива вода и ги одржува цвеќињата подолго во живот? Е па, токму таа пена е еден од најпопуларните трендови во 2018-та.

Ако минатата година се изнагледавме видеа од гмечење слајми и сечење на глицерински сапуни, а во 2016 такви со мешање бои и играње со кинетички песок, од неодамна видеата со пена за цвеќиња собираат илјадници прегледи и лајкови.

Кога е сува, оваа пена е тврда и ронлива, но кога ќе се потопи во вода, станува вистински материјал за собирање „срценца“ на Инстаграм. Доколку во смесата се додаде малку боја или светкав прав, ефектот е уште подобар.

Секако, остатоците не се баш привлечни, но самиот процес на кршење и гмечење на оваа пена направи видеата да станат вирални и да привлечат луѓе да го испробуваат ова дома.

Еколозите пак, до сите оние кои сакаат да го следат овој тренд, препорачуваат да се внимава со остатоците, бидејќи не се биоразградливи и ја загадуваат нашата планета. Исто така, пената содржи и хемикалии, меѓу кои и формалдехид, кој го продолжува животниот век на цвеќињата употребени во аранжманот.

A post shared by ASMR twiggs (@turdtwig) on

Уште не сте ги начекале? Погледнете уште неколку од најпопуларните видеа на Инстаграм на следната страница.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Голем љубител на „Star Wars“ и трилер-романи. И многу сакам мачки!

Поврзани содржини

Остави коментар