Борете се за себе: Секој ден мора да го правите ова, во спротивно времето ќе ве прегази

Постои една стара изрека која ни објаснува зошто е важно секој ден да се бориме за нас и нашиот живот. Таа објаснува дека животот е огромна борба и што побрзо го сфатите тоа, толку побрзо и ќе победите. Погледнете за што станува збор.

Борете се за себе: Секој ден мора да го правите ова, во спротивно времето ќе ве прегази

Секое утро во Африка се буди една газела. Таа многу добро знае дека денес мора да трча побрзо од која било лавица, бидејќи во спротивно таа ќе ја улови и изеде.

Секое утро во Африка се буди и една лавица. Таа многу добро знае дека денес мора да трча побрзо од која било газела бидејќи во спротивно ќе гладува.

На крајот од краиштата, кога сè ќе се собере и одземе, не е важно дали сте лавица или газела. Важно е кога сонцето ќе изгрее, да излезете и да почнете со трчање.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар