спиење | Кафе пауза

Која е поврзаноста помеѓу тренинзите и проблемите со спиењето?

Дали ви се случило да не можете да заспиете навечер откако претходно сте вежбале во теретана? Научниците ја најдоа причината за овој проблем!

5 природни чаеви за полесен сон

Спиењето е клучно за функцијата на целиот организам бидејќи ги обновува и ги освежува умот и телото.

Дали често зборувате во сон? Можеби сте под стрес

Треба да знаете дека зборувањето во сон е сосема нормално и е почесто отколку што мислите.

Зошто спиењето на каучот во дневната соба може да биде штетно за вас?

Спиењето на каучот може да биде прилично нездрава активност, а во продолжение ќе откриете зошто вашиот пријател со 4 нозе може да биде штетен за вашето здравје.

Зошто имате повторливи соништа и што значат тие?

Иако нашите тела се во состојба на мирување за време на спиењето, нашиот мозок работи со цел да го подготви телото за следниот ден.

Што се случува со вашето тело кога спиете на ново место?

Ако некогаш сте поминале барем една ноќ во хотелска соба, веројатно знаете колку е тешко да спиете квалитетно ако не сте во вашата спална соба.

Новите истражувања откриваат дали полната месечина навистина влијае на квалитетот на сонот

Тврдењето дека полната месечина влијае на однесувањето на човекот и на квалитетот на спиењето се пренесува од колено на колено.

3 хороскопски знаци што имаат најдобар сон

Луѓето што заспиваат уште пред да ја стават главата на перница отсекогаш биле вистинска мистерија. Доволен им е само еден момент и сонот е тука.

Зошто мачките сакаат да спијат на главата на својот сопственик?

Меѓу многуте глупави однесувања со кои мачките ги забавуваат своите сопственици е и тоа што мачките сакаат да спијат на главата на својот сопственик.

Што може да се случи со вашето тело ако почнете да спиете без перница?

Знаеме дека може да ви биде тешко да се разделите од вашата омилена перница, но спиењето без неа има многу здравствени придобивки.

Како да пресметате кога е најдобро време да легнете да спиете?

Според податоците на Советот за спиење од 2017 година, најпопуларното време за спиење е некаде помеѓу 22 и 23 часот. Сепак, приближно една третина од луѓето остануваат будни до полноќ.

Имунитетот се зајакнува најмногу за време на спиењето, а еве како да го искористите тоа

Постои оправдана причина зошто лекарите препорачуваат одмор кога сте болни. Тогаш телото е најподготвено да се бори против вирусите и бактериите.