23 февруари 2021 | Кафе пауза

Зошто имате повторливи соништа и што значат тие?

Иако нашите тела се во состојба на мирување за време на спиењето, нашиот мозок работи со цел да го подготви телото за следниот ден.

Како да ја одржите возбудата во животот и покрај последиците од пандемијата?

Кога го доживеавме првиот карантин пред една година, повеќето од нас се надеваа дека ќе се вратат на „старата нормала“ за неколку месеци.

Најпопуларната вежба за сила и издржливост: Како правилно се прави бурпи?

Бурпи не е лесна вежба и не е ни чудо што многумина всушност ја мразат затоа што по одреден број повторувања на оваа вежба, многу луѓе се заморуваат.

Вашиот дом нека мириса на поле со лаванда: Направете сами спреј за постелнина

Ако има нешто што навистина го сакаме во нашиот дом, тоа се мирисливите и чисти чаршафи во кои е вистинско задоволство да се вовлечеме по напорниот работен ден.

5-те најчести грешки при подготовката на палачинки

Ако не сакате да добиете изгорени, невкусни или брашнести палачинки, прочитајте кои се најчестите грешки што ги прават луѓето и како да ги избегнете.

Како вашата кожа да биде помлада и посјајна за само 4 седмици?

Овој план ќе ви ги обезбеди потребните насоки како да направите вашата кожа да изгледа помлада и да ви помогне да ја постигнете целта. Но, важно е да бидете доследни.

8 знаци дека веќе не сте вљубени во партнерот

Можеби ќе го сфатите тоа за време на некоја расправија или случајно во текот на еден обичен ден. Тогаш, треба да размислите што ќе правите понатаму.

Дали би се откажале од секс во замена за патувања?

Во едно истражување на Триваго каде што биле испитувани повеќе од 2.000 возрасни лица во САД и Велика Британија, компанијата сакала да види како луѓето планираат, сонуваат и размислуваат за патувања во 2021 година.

Кревет во скриена пештера каде едно ноќевање чини 180 евра

Пештерата се наоѓа на приватен имот среде пустината и близу до засолниште за волци. Точната локација ќе им биде дадена само на оние кои ќе го резервираат своето место преку онлајн-платформата Airbnb...

Неверојатно реалистични торти кои ќе ве воодушеват

Најдобрата работа во печењето торти е тоа што тие не се само кулинарска уметност, туку и визуелна. Со соодветни состојки, талент и вештини, еден пекар може да ја претвори тортата во вкусна скулптура што е празник за очите и устата!

Психолог советува како да се смирите среде паничен напад

Паничен напад е непријатно искуство проткаено со чувство на екстремна непријатност или страв...

Нови информации што наскоро би можеле да ги прочитаме на етикетите за храна и пијалaци

Студиите покажаа дека сè повеќе потрошувачи се заинтересирани за штетните ефекти врз животната средина, отколку за бројот на калории на етикетите.