Како вашата кожа да биде помлада и посјајна за само 4 седмици?

Како вашата кожа да биде помлада и посјајна за само 4 седмици?

Веќе подолго време планирате да воведете одредени новини во негата на вашата кожа со цел да обезбедите помлад, посветол и посвеж изглед на кожата, но никако да го спроведете тој план на дело бидејќи не сте сигурни од каде да започнете. Овој план ќе ви ги обезбеди потребните насоки како да направите вашата кожа да изгледа помлада и да ви помогне да ја постигнете целта. Но, важно е да бидете доследни.

Како вашата кожа да биде помлада и посјајна за само 4 седмици?

ПРВА НЕДЕЛА

Не излегувајте од дома без заштитен фактор

Без сомнение, секојдневното нанесување крем со заштитен фактор е најважната работа што можете да ја направите за да ја заштитите кожата од (предвремено) стареење. Нанесувајте крем за сончање на вашата кожа секое утро.

Зголемете ја дозата на антиоксиданти

Можеби ви звучи премногу, но експертите сепак препорачуваат пет порции овошје и зеленчук на ден. Некои од овие намирници ефикасно го забавуваат процесот на стареење. Исто така, дерматолозите веруваат дека антиоксидантите што ги консумирате се подеднакво ефикасни како и оние од козметиката.

Обезбедете повеќе (квалитетен) сон

Недостатокот на сон се манифестира со очигледни знаци на стареење (темни подочници, губење на сјајот на кожата итн.), како и со помалку очигледни (зголемување на телесната тежина, намален имунитет и сл.). Затоа, обидете се да обезбедите седум до девет часа квалитетен сон ноќе. Обидете се да легнувате и да станувате во приближно исто време бидејќи организмот сака рутина.

ВТОРА НЕДЕЛА

Освежете ја кожата

Најефикасен начин за да го направите тоа е пилингот. Правете пилинг двапати неделно.

Сменете ја вашата рутина за шминкање

Ако имате повеќе од 34 години, обидете се со овие методи:

  • Извиткајте ги трепките. Со текот на годините, трепките стануваат потенки, па затоа треба да ги виткате секој ден.
  • Руменило. Сега веројатно не мора да се смеете додека нанесувате руменило, бидејќи масното ткиво на лицето се намалува со текот на годините. Шминкерите советуваат да се нанесува руменило на јаболчните коски во нормална положба.
  • Нацртајте ги очите. Нацртајте тенка линија со темно моливче по должината на работ на горните трепки. Надворешниот крај треба да биде малку подебел и повлечен нагоре.

ТРЕТА НЕДЕЛА

Пијте многу течности

Пиењето доволно вода во текот на денот е апсолутно најдобриот начин за правилно хидрирање на кожата и на телото.

Хидрирајте ја кожата како професионалец

  • Ограничете ја употребата на сапун. Некои експерти советуваат дека наутро е доволно да се миете само со топла вода.
  • Обезбедете ги потребните состојки. Глицерин, хијалуронска киселина и церамиди се трите супстанции кои обезбедуваат правилна хидратација.
  • Нанесете го производот на влажна кожа. Откако нежно ќе ја апсорбирате водата од лицето со крпа, веднаш нанесете хидратантен крем. На тој начин, ќе ја задржите влажноста на кожата подолго време.

ЧЕТВРТА НЕДЕЛА

Заштитете ја кожата

Исто како кожата на лицето, мора да ги заштитите и рацете и вратот со крем со заштитен фактор.

Внесете масти во вашата исхрана

Се разбира, мислиме на здрави масти – оние што се подеднакво корисни за здравјето и за изгледот на кожата. Незаситените масти се наоѓаат во маслиновото масло, авокадото и лененото семе. Исто така, јадете по 30 грама јаткасти плодови повеќето денови во неделата и мрсна риба три пати неделно.

Забрзајте го сјајот на кожата

Купете масло од семе од шафран и чувајте го во бањата. Оваа намирница е богата со линолеинска киселина, која телото ја користи за синтеза на церамидите, кои се клучен дел од заштитната бариера на кожата. Нанесете го ова масло на кожата на телото додека е сè уште влажно (по туширањето).

Прочитајте кои 10 секојдневни навики ја уништуваат вашата кожата.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар