10 секојдневни навики што ја уништуваат вашата кожата

10 секојдневни навики што ја уништуваат вашата кожата

Иако вашиот изглед е донекаде генетски, она што е фасцинантно е дека 90% од тоа како кожата старее зависи од вас и од вашата рутина за нега на кожата. Ова се 10-те најчести секојдневни навики што ја уништуваат вашата кожа, а подолу ќе откриете како да ги избегнете и како да имате подобра кожа за кратко време.

1. Производите за коса ја допираат вашата кожа

10 секојдневни навики што ја уништуваат вашата кожата

Многу производи за коса, вклучително и шампонот, регенераторот и другите средства за стилизирање на косата, предизвикуваат затнување на порите на кожата и појава на акни, мозолчиња и други иритации на лицето. Ова се случува затоа што производите за коса често се состојат од сулфати за кои е познато дека ги затнуваат порите на вашата кожа.

За да го спречите ова, треба да користите производи за коса што не содржат сулфати. Понатаму, за подобра заштита, можете да го покриете лицето со чиста крпа следниот пат кога ќе користите производи за коса.

2. Користите премногу производи за нега на кожата

Менувањето неколку производи за нега на кожата може да биде предизвик за вашата кожа бидејќи новите конзерванси и состојки може да придонесат за појава на акни и да ја влошат состојбата на вашата кожа. Тука спаѓаат и производите за акни, кои можат да влијаат негативно на вашата кожа ако претерате со употребата.

Наместо да експериментирате со различни производи за нега на кожата, обидете се да користите само еден или два и дајте им време да создадат корисен ефект врз вашата кожа.

3. Неправилно користење на производите за отстранување влакна на лицето

10 секојдневни навики што ја уништуваат вашата кожата

Неправилното отстранување на влакната на лицето со комедогени производи кои ги затнуваат порите честопати може да предизвикаат појава на акни на вашето лице.

За да бидете сигурни дека правилно ги отстранувате влакната од лицето и за да спречите понатамошни иритации на кожата, избегнувајте производи со состојки што ги затнуваат порите (како што се кокосово масло, палмино масло и пченица), користете нетоксична козметика и некомедогени етикети.

4. Патување на ново место

Кога патувате некаде, ја изложувате кожата на нова средина што може да биде штетна за вашата кожа. Факторите како што се сонцето, топлината, студот и влажноста, може да придонесат за нагло влошување на вашата кожа предизвикувајќи појава на акни.

Со цел да спречите какви било негативни ефекти што може да ги предизвика промената на животната средина на вашата кожа, најдобро е да се приспособите на новите услови во кои влегувате. Избегнувајте долго изложување на сонце и користете крем за сончање, по можност со цинк оксид. Ако сте изложени на ниски температури, обидете се да избегнете дехидрираност со навлажнување на кожата.

5. Токсини во средството за отстранување шминка

10 секојдневни навики што ја уништуваат вашата кожата

Друга вообичаена козметика што може да предизвика затнување на порите и појава на акни се токсичните состојки што се наоѓаат во средството за отстранување шминка.

Решението за овој проблем би било да се користат производи што не се комедогени. Исто така, најдобро е темелно да го измиете лицето при отстранување на шминката за ефикасно отстранување на шминката, маслото и нечистотијата по долгиот ден.

6. Јадете преработена храна

Храната богата со јаглехидрати, како колачи или хамбургери, може да предизвика појава на акни. Поради својот висок гликемиски индекс, храната богата со јаглехидрати може да предизвика иритација на кожата бидејќи директно влијае на нивото на шеќер во крвта.

За да бидете сигурни дека вашата кожа не е негативно погодена од исхраната со висока содржина на јаглехидрати, јадете повеќе храна што содржи протеини и многу овошје и зеленчук.

7. Спиете на стомак

10 секојдневни навики што ја уништуваат вашата кожата

Вашата перница апсорбира сè, а кога спиете, лицето е тесно притиснато на сите материјали на вашата перница, а тоа предизвикува појава на акни и ги затнува порите.

Често се случува да ви течат лиги додега спиете, особено кога спиете на едната страна од лицето, што резултира во затнување на порите, појава на акни и иритација на кожата. За да го избегнете оштетувањето на вашата кожа, обидете се да спиете на грб.

8. Претерано триење на лицето со крпа за миење

Кога премногу го триете лицето со крпа за миење, ја изложувате кожата на дополнителен пилинг што има негативно влијание врз вашиот тен.

За да бидете сигурни дека не предизвикувате несакана иритација на кожата, мијте го лицето со крпа за миење 3-4 пати неделно и намалете ја изложеноста на непотребен пилинг.

9. Туширање со премногу топла или ладна вода

10 секојдневни навики што ја уништуваат вашата кожата

Кога станува збор за здравјето на вашата кожа, температурата на водата е клучна. Студената вода не ги отстранува нечистотиите од вашата кожа, а топлата вода ја иритира и ја суши кожата.

Најдобрата температура на водата за ефикасно чистење на кожата треба да биде млака, така што ќе ги отстрани нечистотиите од вашата кожа, а ќе ги зачува здравите масла. Најдобро е температурата на водата да биде од 36,5 °C до 40,5 °C.

10. Не го миете лицето наутро

Таложењето масло, нечистотија и бактерии на кожата е резултат на долгата ноќ. Додека спиете ноќе, вашата кожа претрпува процес на поправка, што за возврат предизвикува кожата да произведува масло и токсини.

Ако не отстраните од лицето сè што се наталожило во текот на ноќта, тоа може да доведе до предвремено стареење на кожата на лицето, појава на брчки и да се измеша со производите за нега на кожата, како што е кремот за сончање. Затоа, се препорачува да го миете лицето наутро за да можете да се освежите, да ги исчистите порите и да го започнете денот со посвежа кожа.

Прочитајте кои 7 работи може да предизвикаат темни дамки на кожата.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар