Ароматерапија: Најдобрите есенцијални масла

Ароматерапија: Најдобрите есенцијални масла

Дифузерите за ароматерапија се мали уреди што го навлажнуваат воздухот и го исполнуваат со пријатен мирис. Ако можеби размислувате да купите, би било паметно да се запознаете со есенцијалните масла што можете да ги користите.

Есенцијалните масла можат да помогнат во намалување на вознемиреноста, можат да создадат постимулирачка атмосфера кога ви треба концентрација или кога ви треба релаксација. Тие дури можат да ви помогнат полесно да заспиете или полесно да се разбудите.

1. Валеријана

Таа делува многу релаксирачки. Ќе ви помогне да се чувствувате подготвени за спиење.

2. Лаванда

Во смисла на релаксирачки ефект, лавандата е веднаш зад валеријаната. Според некои истражувања, делува на лимбичкиот систем во мозокот, што влијае на контролата на емоциите и на тој начин помага во ублажување на вознемиреноста и напнатоста.

3. Индиски нард

Растение од исто семејство како и валеријаната, што се користи во ајурведската медицина за смирување на умот и поттикнување на спиењето. Според некои студии, тоа може да помогне во ублажување на депресијата.

4. Јасмин

Јасминот е посебен по тоа што ја ублажува напнатоста и го смирува нервниот систем без да предизвика дремливост.

5. Босилек

Маслото од ова растение, кое нормално го користиме во кујната, помага во ослободување на напнатоста и нервозата, го смирува умот и го ослободува стресот.

6. Бергамот

Пријатниот мирис на цитрус од бергамот го подобрува расположението, ја ублажува вознемиреноста и делува стимулирачки.

7. Роза

Прекрасниот мирис на овој цвет ги отстранува вознемиреноста и напнатоста и ги релаксира сите сетила.

8. Ианг ианг

Пријатниот мирис на растението од Мадагаскар ја отстранува нервозата и делува како афродизијак. Го намалува стресот со намалување на нивото на кортизол, а исто така го намалува и крвниот притисок.

9. Темјан

Маслото направено од смолата на растението Босвелија ја намалува вознемиреноста и може да ја ублажи депресијата.

10. Лимонова трева

Може да помогне во намалување на нервозата, напнатоста и вознемиреноста и да поттикне поздрав и побрз сон.

Прочитајте ги овие 10 примени на есенцијалното масло од лаванда како природен лек.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар