Што се случува со вашето тело кога спиете на ново место?

Што се случува со вашето тело кога спиете на ново место?

Ако некогаш сте поминале барем една ноќ во хотелска соба, кај пријател или каде било на друго место далеку од дома, веројатно знаете колку е тешко да спиете квалитетно ако не сте во вашата спална соба. Научниците спроведоа експеримент и излезе дека овој бизарен феномен има научно објаснување.

Научниците не знаат точно зошто треба да спиеме

Што се случува со вашето тело кога спиете на ново место?

Пред да го погледнете во експериментот, треба прво да одговориме прашањето зошто треба да спиеме. Можеби звучи изненадувачки, но научниците не знаат зошто точно животните и луѓето треба да спијат. Повеќето теории доаѓаат до заклучок дека, покрај многу други потенцијални причини, спиењето е клучно за мозочните клетки и за обновувањето на мускулите.

Што се случува со вашето тело кога спиете на ново место?

Сепак, без оглед на причините и ефектите, спиењето е многу непријатен процес во еволутивна смисла. Мозокот се исклучува неколку часа и го остава животното без можност да препознае опасност и да се заштити. Така, некои животни, како китовите и делфините, развиле голем буден систем на спиење, кој се нарекува унихемисферичен бавен бран – процес на спиење каде што одмора само еден дел од мозокот. И луѓето имаат развиено слична способност.

Вашето тело реагира на новото место

Што се случува со вашето тело кога спиете на ново место?

Феноменот кога се борите да заспиете или да спиете добро кога сте на ново место се нарекува ефект на првата ноќ. Овој феномен е вообичаен проблем и област на студии меѓу истражувачите. Сепак, немаше заеднички договор зошто се случува овој феномен, сè додека истражувањата спроведени од научници од Универзитетот „Браун“ не пронајдоа научно објаснети причини за ефектот на првата ноќ.

Што се случува со вашето тело кога спиете на ново место?

Кога спиете на ново, непознато место, вашиот мозок го препознава како потенцијално опасна средина и не ви дозволува целосно да заспиете. Со други зборови, имате тешкотии во спиењето затоа што, исто како и делфините, само едната хемисфера од вашиот мозок мирува кога спиете на ново место. Јука Сасаки, еден од научниците на Универзитетот „Браун“, вели дека „нашиот мозок може да има минијатурен систем од тоа што го имаат китовите и делфините“.

Експериментот ја докажа нерамнотежата на спиењето

Што се случува со вашето тело кога спиете на ново место?

Тим научници од Универзитетот „Браун“ регрутираа 35 здрави волонтери, ги поканија да поминат 2 ноќи во опремена лабораторија со растојание од една недела помеѓу ноќите и ја истражуваа нивната активност на мозокот.

Тие откриле асиметрија во фазите на длабоко спиењето помеѓу левиот и десниот дел од мозокот. Левата хемисфера не била во толку длабока состојба на спиење како десната. Таа била почувствителна на чудни (потенцијално опасни) звуци. Една недела подоцна, за време на втората ноќ во лабораторијата, фазите на длабоко спиење помеѓу хемисферите биле многу посиметрични.

Истражувачите споделија како да се надмине „ефектот на првата ноќ“

Што се случува со вашето тело кога спиете на ново место?

Иако овој феномен е доста интересен, може да донесе многу проблеми за оние кои постојано го доживуваат. Недостатокот на сон може да предизвика проблеми како здебелување, висок крвен притисок или дијабетес. Сепак, научниците велат дека мозокот може да биде обучен да му одолее на ефектот на првата ноќ кога често го доживувате. Јука Сасаки го објаснува тоа на следниот начин: „Човечкиот мозок е многу флексибилен“.

Што се случува со вашето тело кога спиете на ново место?

Истражувачите откриле неколку практични трикови што ќе ви помогнат да го надминете ефектот на првата ноќ и да спиете добро без разлика каде ќе ја поминете ноќта. Бидејќи овој феномен е поврзан со спиењето на непознато место, вашата цел е да го направите местото да наликува на вашата спална соба.

  • Донесете нешто познато: перница, омилените пижами или топол пијалак што обично го пиете пред да заспиете.
  • Одржувајте ја вашата рутина за спиење: обидете се да си легнете во исто време како секогаш и следете ги ритуалите што ги правите дома.
  • Направете ја вашата околина колку што може попозната: на пример, обидете се да резервирате хотелска соба со иста големина на креветот како и дома.

Прочитајте што може да се случи со вашето тело ако почнете да спиете без перница.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар