„It's a sin“: ТВ серија што ја освои публиката ширум светот

„It’s a sin“: ТВ серија што ја освои публиката ширум светот

Оваа серија е потпишана од реномираниот продуцент Расел Т. Дејвис, а нејзината приказна се одвива во 1980-тите. Имено, заплетот ги испреплетува животите на група тинејџери кои се селат во британската престолнина и со тоа започнуваат ново поглавје кое ја вклучува сегашната состојба со епидемијата на ХИВ, кој го разорува градот, но и Европа. Стравот и паниката, но и огромната стигматизација во серијата се прикажани низ призмата на интелигентниот хумор, совршено погодените карактери на ликовите и неверојатно добро дизајнираните сетови.

Оваа серија дава целосно нов поглед на болеста ХИВ, ЛГБТ заедницата и фактот дека заплетот е делумно заснован на сопственото искуство на Дејвис, па целата серија дава момент на реализам што го чувствува гледачот.

Погледнете ги и овие 5 серии со фантастични приказни чии ликови ќе ви одржат лекции за љубовта, животот и пријателството.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар