Што може да се случи со вашето тело ако почнете да спиете без перница?

Што може да се случи со вашето тело ако почнете да спиете без перница?

Првите перници датираат од античка Месопотамија. Тие биле направени од камен и можеле да си ги дозволат само богатите луѓе. За разлика од античките камени перници, оние што ги користиме денес се меки и многу луѓе не можат да спијат без да ја гушкаат својата удобна перница. Но, спиењето со перница можеби не е најдобриот начин за одмор бидејќи може да влијае на вашето тело и расположение. Знаеме дека може да ви биде тешко да се разделите од вашата омилена перница, но спиењето без неа има многу здравствени придобивки.

1. Ја спречува болката во грбот

Што може да се случи со вашето тело ако почнете да спиете без перница?

Многу перници може да доведат до неприродна положба на спиење и поддршката што ја даваат не трае долго. Иако самата перница нема да предизвика болки во грбот, таа може да ги влоши симптомите. Кога спиете без перница, ‘рбетот може да се одмори, а телото е во природна положба.

2. Ви помага да се справите со болката во вратот

Што може да се случи со вашето тело ако почнете да спиете без перница?

Повеќето перници не можат да ви помогнат да спиете во вистинската положба, туку само да ја влошат положбата на спиење. Ако вратот е свиткан подолго време, ќе ви биде непријатно, а перниците што се премногу цврсти или премногу меки може да доведат до болка во вратот.

3. Се бори против главоболката

Што може да се случи со вашето тело ако почнете да спиете без перница?

Ако се будите со главоболка, можеби за тоа е виновна вашата перница. Перниците што се многу високи предизвикуваат главата и вратот да бидат свиткани нанапред и тие додаваат поголема напнатост на мускулите на вратот. Ова може да ви предизвика главоболка следното утро откако ќе станете од креветот.

4. Може да го ублажи стресот

Што може да се случи со вашето тело ако почнете да спиете без перница?

Ако не ви е удобно навечер додека спиете, може да се вртите во сонот. Колку повеќе ви е нарушено спиењето, толку помалку време има вашето тело за важните функции што се случуваат за време на спиењето. Постојаното лишување од сон може да влијае на вашето расположение и на размислувањето и ќе предизвика вашето тело да ослободува повеќе хормони на стрес во текот на денот.

5. Спречува појава на акни на лицето

Што може да се случи со вашето тело ако почнете да спиете без перница?

Вашата кожа ќе ви се заблагодари што се ослободивте од перницата. Лицето ви е притиснато на перницата поголемиот дел од времето во текот на ноќта. Веројатно не ја перете вашата перница секој ден, а таа собира нечистотија, масло и прашина. Сето ова може да доведе до воспаление и појава на акни и брчки.

6. Вашата коса може да има корист од тоа

Што може да се случи со вашето тело ако почнете да спиете без перница?

Ако се будите наутро со сува и испреплетена коса, можеби ќе сакате да се откажете од вашата перница заради вашите прамени. Кога се вртите ноќе, косата се трие од навлаката за перница предизвикувајќи кршење на влакното. Исто така, навлаките за перници може да ги апсорбираат маслата од вашата коса оставајќи ја сува и кршлива.

Овие информации може да ви помогнат да го подобрите вашето здравје, но ако сакате да добиете стручен совет и дијагноза, посетете го вашиот лекар.

Прочитајте што се случува ако легнете да спиете веднаш откако ќе јадете.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар