село | Кафе пауза

Запознајте го ова мало шармантно село кое сè уште живее во духот на минатото!

Станува збор за англиско село кое било во сопственост на првата англиска кралица...

Швајцарско село во бујна зелена долина опкружено со дури 72 водопади

Швајцарското село Лаутербрунен изгледа како да излегло од зад сцената за некој романтичен филм снимен во природа.

Овој заборавен руски Мачу Пикчу изгледа како да преживеал апокалипса

На југозападот на Русија, во Република Дагестан, има неколку напуштени села, а едно од нив го добило прекарот „руски Мачу Пикчу“.

Шармантно село во Англија со уредни и шармантни куќички, поплочени улици, па дури и фарма за магариња

Уредните и шармантни куќички, поплочените улици и фармата за магариња се доволни за да привлечат голем број посетители, но и потенцијални купувачи на недвижности.

Тајните на Зелениот Остров: Невообичаено село полно со морски пештери

Скоро нема историски документи за малото село, но се споменува уште во 1588 година, како мало пристаниште кога на островот немало планински патишта.

На португалскиот остров Мадеира се отвора првото село за дигитални номади!

Ова номадско село им нуди на патниците бесплатни канцеларии, бесплатен интернет од 8 до 22 часот секој ден и многу други работи, а единствениот услов е тие да се обврзат да останат минимум еден месец.

На 1350 метри во подножјето на Доломитите: Дали е ова најубавото село во Италија?

Селото се протега на просечна надморска височина од околу 1350 метри, опкружено е со спектакуларни планини и ливади и е подеднакво убаво за време на топлите и на студените месеци.

Генијално езерце на кое може да се лови риба низ прозорецот

Едно мало езеро со „пловечко“ село стана хит меѓу фотографите на пејзажи во последните неколку години. Лесно е да се види зошто...

Шармантно село во Романија со уникатен дворец како од бајките

Изградено е од глина и песок, а неговиот облик потсетува на хобитски куќи или некои шумски суштества од бајка.

Швајцарското село кое ја чува најголемата тајна: Дали е ова можно?

Староседелците во ова село имаат повеќе крави отколку поштенски сандачиња, па затоа не е изненадувачки што децата играат во штали наместо куќи.