На 1350 метри во подножјето на Доломитите: Дали е ова најубавото село во Италија?

На 1350 метри во подножјето на Доломитите: Дали е ова најубавото село во Италија?

Санта Мадалена често се нарекува најубавото село во Италија. Овој прекар не ги изненадува сите оние кои имаа можност да ја посетат оваа прекрасна област на работ на долината Вал ди Фунес и во подножјето на Доломитите.

Селото се протега на просечна надморска височина од околу 1350 метри, опкружено е со спектакуларни планини и ливади и е подеднакво убаво за време на топлите и на студените месеци. Најпрепознатливиот дел е истоимената црква посветена на таа светица.

Денес, Санта Мадалена има околу четиристотини жители кои главно се занимаваат со туризам. Исто така, тоа е идеална почетна точка за истражување на паркот на природата Пуец-Одл.

На 1350 метри во подножјето на Доломитите: Дали е ова најубавото село во Италија?

На 1350 метри во подножјето на Доломитите: Дали е ова најубавото село во Италија?

На 1350 метри во подножјето на Доломитите: Дали е ова најубавото село во Италија?

На 1350 метри во подножјето на Доломитите: Дали е ова најубавото село во Италија?

На 1350 метри во подножјето на Доломитите: Дали е ова најубавото село во Италија?

На 1350 метри во подножјето на Доломитите: Дали е ова најубавото село во Италија?

Погледнете како изгледа најголемиот населен кратер во светот.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар