светла | Кафе пауза

Невообичаено: Сцените од фестивалот на светлата во Њујорк ќе ве остават без здив!

Фестивалот на светлата се одржува во Њујорк секоја година кон крајот на ноември или почетокот на декември.

Фантастичен игло хотел кој го одзема здивот

Кој не би посакал да помине барем една ноќ во овој хотел?

Зошто ноќта е поубава од денот?

Целосната атмосфера и енигматиката ја прават ноќта да биде поволшебна од денот. Еве неколку причини зошто е таа поубава.
Датум: 08 авг 2014
, Автор:

Фонтани кои го одземаат здивот

Спектакуларни млазеви вода, пријатна музика и безброј светла – сето тоа од една фонтана прави врвно архитектонско дело кое го одзема здивот. Погледнете некои од најубавите од нив.

Анимирани неонски филмски постери

Овие необични постери се дело на 2D аниматорот и илустратор Mr. Whaite којшто, како што и самиот вели, е по малку опседнат со неонски светла. Но, неговата чудна опсесија има навистина креативен резултат...

Како да ги избегнете најчестите грешки при декорирање на просторот?

Погледнете ги овие совети за декорирање и избегнете ги најчестите грешки следниот пат кога ќе го преуредувате вашиот дом.

Река низ која пловат 100.000 светилки

За време на дводневниот фестивал во Токио, 100.000 ЛЕД диоди ја прекрија реката Сумида...
Датум: 12 јун 2012
, Автор:

Чудни закони кои ги „олеснуваат“ паричниците на неинформираните туристи

Од 100 евра за нечиста возачка дозвола до казна затвор за јадење на јавно место за време на Рамазан...
Датум: 06 јун 2012
, Автор:

Магична ноќ на Алпите

Стрмните снежни предели, симпатичните планински куќички, шумите, светлата од ски-центрите, одблесокот на месечината во снегот, надополнети со чистото ѕвездено небо креираат слика од бајките.
Датум: 09 фев 2012
, Автор:

Улична уметност со селотејп

Минатата година низ голем број светски метрополи се рашири нова улична уметност со селотејп, во која наместо четки и спрејови се користат остри скалпели. Техниката се состои во редење самолепливи ленти врз осветлено стакло...
Датум: 07 јан 2012
, Автор:

Новогодишно лајт-шоу со 40 илјади светла

За дочекот на 2012 година и по повод божиќните празници, татко и син од Меридијан, Ајдахо, подготвиле вистинско лајт-шоу. Ги украсиле куќата и дворот со штедливи ЛЕД-светла, кои секоја недела ќе „танцуваат“ на различни мелодии.
Датум: 21 дек 2011
, Автор:

Диско светла кои играат заедно со вас

Што велите за играње на подиум опколен со илјадници LED-светла, кои играат истовремено со вас? Ова е вистинско место за уживателите на играњето и особено на хаус музиката.
12