растение | Кафе пауза

Каланхое: Прекрасно цвеќе што може да биде и совршен подарок

На списокот на растенија кои припаѓаат на сукуленти е и каланхоето - убавина родена во тропските предели, за која не е тешко да се грижи.

Овие прекрасни сукуленти изгледаат како бонбони

Неговите шармантни лисја ќе ги маѓепсаат сите, и совршено ќе се вклопат во веќе постоечките зелени растенија.

Тиландсија – растение на кое не му треба почва за раст и развој

Имаат атрактивен изглед, малку диви, но сепак нежни. Подеднакво интересна е и нивната приказна за преживување затоа што тие се растенија без корен.

Диоон едуле: Растение кое се вклопува во секој ентериер

Поради својот специфичен изглед, тоа е одлично за минималистички ентериери, а особено е популарно во нашите градини и дворови.

Прекрасен розов сукулент кој е познат и како планинска роза

Денес ќе ви споделиме неколку прекрасни фотографии од розови сукуленти или Greenovia dodrantalis, а познати и како планинска роза.

Цвет на искреноста: Како да се грижите за цикламата?

За цикламата се вели дека е цвет на искреноста. Добро е да ја имате дома затоа што таа ги „израмнува сметките“ и ги решава недоразбирањата.

Калатеа – прекрасна тропска убавица што ќе ви возврати за посветеното внимание

Сезоната на цвеќиња на балконите се приближува кон својот крај, па сè повеќе треба да бидете фокусирани на домашните растенија што се убави во текот на целата година.

Замија – растение што им успева на сите

Додека некои луѓе имаат магични прсти кога станува збор за грижата за зеленилото, други сметаат дека е доволно да погледнат во своето растение и тоа да овене.

Бакопа – летно растение што ќе ве маѓепса со своите ситни цвеќиња

Ако барате цвеќе што дополнително ќе ги разубави вашиот балкон или вашата градина ова лето, можеби прекрасната бакопа е вистинскиот избор.

Чудесен лек од природата: Ова растение лекува многу болести

Црниот слез е растение кое се користело во народната медицина уште од античко време. За лекување се користат листовите, цветовите и коренот на растението.

Тоа е чудо од растение и лесно може да се одгледува: Еве зошто е добро да одгледувате чуваркуќа!

Нашите баби правеле чаеви, тинктури, креми, масти и сирупи од ова лековито растение.

Како правилно да одгледувате лаванда во вашата градина?

Лавандата на многумина им е омилено летно растение со препознатлив мирис и без проблем може да ја одгледувате во вашата градина.