Литопи - прекрасни сукуленти што личат на украсни камчиња

Литопи – прекрасни сукуленти што личат на украсни камчиња

Дали некогаш сте чуле за литопи? Тоа е необичен род џуџести растенија кои потекнуваат од јужна и југозападна Африка. Се претпоставува дека има 37 вида литопи и околу 145 сорти, а изгледаат како украсни камчиња. Ова е причината зошто тие често се нарекуваат живи карпи или цветни камен.

Литопи - прекрасни сукуленти што личат на украсни камчиња

Името потекнува од грчкиот збор lithops што значи „слично на камен“. Овие кактуси навистина изгледаат како камења, што претставува еволутивна адаптација на животната средина во која се наоѓаат за да можат да се одбранат од природните непријатели. Тие растат во суви карпести области и се отпорни на суша и високи температури.

Она што изгледа како камен се всушност два задебелени и превиткани лисја од литопи, кои се отвораат за време на цветањето, обично кон крајот на есента или почетокот на зимата.

Задачата на овие лисја е да складираат вода, бидејќи во нивното природно живеалиште не врне дожд неколку месеци. Но, треба да знаете дека цветаат само растенијата што се постари од три или пет години.

Експертите тврдат дека литопите може да се одгледуваат во затворени простории или во градината.

Главните сезони на растење се летото и есента. Во природата, тие растат на сончеви места, а бидејќи станува збор за мали растенија, тие се засадуваат во многу мали саксии, но подобро е да се засадат повеќе растенија заедно во поголема саксија.

Ако одгледувате литопи на отворено во градината, треба да обрнете внимание на количината вода на која се изложени. Во текот на зимата не треба да ги наводнувате, освен ако не забележите дека лисјата се сушат.

Литопи - прекрасни сукуленти што личат на украсни камчиња

Литопи - прекрасни сукуленти што личат на украсни камчиња

Литопи - прекрасни сукуленти што личат на украсни камчиња

Литопи - прекрасни сукуленти што личат на украсни камчиња

Литопи - прекрасни сукуленти што личат на украсни камчиња

Погледнете ги и овие дијамантски сукуленти со уникатен изглед.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар