Бел јасмин: Издржлив цвет од кој ќе замириса целата просторија

Бел јасмин: Издржлив цвет од кој ќе замириса целата просторија

Јасминот е растение од кое се прават парфеми, масла и чаеви, од кое мирисаат цели цветни леи и балкони, а со својата елеганција се вклопува во секој простор.

Бел јасмин: Издржлив цвет од кој ќе замириса целата просторија

Постојат повеќе од 200 вида див јасмин, а во нашите предели најпознат е обичниот или белиот јасмин. Овој јасмин може да порасне до метар и половина, а кога цвета, обично е во групи од три до пет цвеќиња. Има силен, сладок мирис и цвета во текот на мај и јуни.

Потребно е редовно наводнување и годишно кастрење за да се подобрат растењето и цветањето. Јасминот сака сончеви места, но освен споменатото кастрење, не му е потребна посебна грижа.

Ако сте одлучиле да ги разубавите вашата градина или вашиот балкон со јасмин, изберете сончеви и топли места. Сепак, најдобро е да го засадите во саксии бидејќи на јасминот му пречат мраз и студени ветрови, а снегот може да ги оштети лисјата.

Откако ќе го засадите, обидете се да го чувате на тоа место колку што е можно подолго. Ако неговото живеалиште се промени нагло и премине од сончево подрачје во потемно, растението ќе доживее шок и ќе се појават дамки на неговите лисја.

По завршувањето на цветањето, треба да се направи кастрење за да даде мирисливи и убави цвеќиња и следната година. Во текот на зимските месеци, лисјата ја менуваат бојата, па стануваат црвеникави.

Бел јасмин: Издржлив цвет од кој ќе замириса целата просторија

Бел јасмин: Издржлив цвет од кој ќе замириса целата просторија

Бел јасмин: Издржлив цвет од кој ќе замириса целата просторија

Бел јасмин: Издржлив цвет од кој ќе замириса целата просторија

Бел јасмин: Издржлив цвет од кој ќе замириса целата просторија

Прочитајте и за герберите – цвеќиња создадени за најслатките букети.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар