печурки | Кафе пауза

Изгледа како да не е од Земјата: Сигурно не сте виделе ваква печурка досега

Оваа печурка е идентификувана во 1942 година и е посебна по тоа што нејзините плодоносни структури се одделуваат и ослободуваат спори кои светкаат како диско топки.

Портобело „пица“

Доколку сакате да експериментирате во кујната и да испробате една поинаква „пица“ ви го предлагаме токму овој рецепт за „Портобело пица“.

Крем супа од печурки

Вкусната крем супа од свежи печурки, во комбинација со препечен леб е одличен избор за топло предјадење.

Мини питички со печурки за мрзливите гурмани

Брз рецепт што ќе ги задоволи сите ваши сетила!

Есента е идеално време за да ја испробате диетата со печурки

Заменете го месото во исхраната со вкусни и здрави печурки и наскоро ќе се ослободите од мастите од критичните места и ќе имате убава кожа и коса.

Американска солена пита со пилешко и печурки

Брз и вкусен оброк за кој било ден од неделата

Мистичниот свет на печурките

Овие интересни фотографии, кои биле направени од голем број ентузијасти ќе ви го покажат неверојатниот и мистичен свет на печурките кој едвај чека да биде истражен.

Магичниот свет на печурките

Не сме сигурни дали некои од овие уметнички креации на природната имаат магични својства, но дефинитивно имаат магичен ефект, кој можеме да го видиме благодарение на фотографот Стив Аксфорд.
Датум: 16 мај 2014
, Автор:

Вкусно рижото со печурки

Рижото на кое нема да можете да му одолеете...

Потпечени полнети шампињони

Лесен ручек кој едвај ќе чекате да го направите повторно
Датум: 27 јун 2013
, Автор:

Прекрасни макарони со многу зеленчук

Одлична идеја за лесен ручек...

Победете го грипот со помош на храната

Во сезоната на настинки, повеќето луѓе се одлучуваат за пилешка супа кога ќе ги забележат првите симптоми на грипот. Но, ова не е единствената храна со која можете да го победите грипот.
Датум: 28 јан 2013
12