Брзи и вкусни: Рецепт за тестенини со кари и печурки

Брзи и вкусни: Рецепт за тестенини со кари и печурки

Ако ви е доста од класичниот начин на приготвување на тестенините, денес ви споделуваме малку поинаков рецепт во кој главната улога ја имаат зачините.

Брзи и вкусни: Рецепт за тестенини со кари и печурки

Потребни состојки:

  • 500 грама шпагети по избор,
  • 150 грама кари,
  • 1/2 килограм печурки,
  • 125 грама путер,
  • 1,5 децилитри бело вино,
  • сок од 1/2 лимон,
  • суво грозје,
  • сол и црн бибер

Начин на подготовка:

Сварете ги тестенините во зовриена вода, исцедете ги и оставете ги настрана. Исчистете ги шампињоните, исечете ги на ленти и пржете ги во путер со додавање на бело вино и кари, сол и бибер по вкус. На крајот истурете неколку капки сок од лимон и додадете суво грозје и прелијте ја смесата врз тестенините. Послужете додека се топли. На здравје!

Откако го прочитавте нашиот денешен предлог, можеби ќе сакате да го прочитате и овој австриски рецепт за печени тестенини со шунка и сирење.

Извор: citymagazine.danas.rs


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар