организам | Кафе пауза

Зошто е важно секојдневно да консумираме витамин Б12?

Витаминот Б12 спаѓа во групата витамини кои му се неопходни на организмот.

Најдобри начини за детоксикација на организмот

Пролетта е идеално време за детоксикација на телото!
Што се случува со организмот кога јадете само еднаш во текот на денот?
off

Што се случува со организмот кога јадете само еднаш во текот на денот?

Дали еден оброк дневно е доволен за нормално функционирање на организмот?

Како омега-3 масните киселини влијаат поволно врз срцето и мозокот?

Сигурно сте слушнале дека омега-3 масните киселини поволно делуваат врз организмот. Но, кои се нивните здравствени придобивки?

4 диети за детоксификација на вашиот организам

Диетата за детоксикација ви помага да ги отстраните отровите од вашето тело за тоа да може да продолжи нормално да си ја врши својата работа.

5 причини зошто треба да го вклучите ѓумбирот во вашата секојдневна исхрана

Знаевте дека чајот од ѓумбир и лимон е одличен за превентива од настинки и грип?

Што се случува во организмот по 10, 20, 30 и 360 минути откако ќе се напиете кафе?

Кафето го зголемува нивото на адреналин, што доведува до побрз проток на крв низ телото и зголемување на бројот на отчукувања на срцето. Но, тоа е само почеток...

Како да ја отстраните мочната киселина од телото?

Насобирањето мочна киселина може да предизвика болка во зглобовите, па дури и гихт, а овие неколку совети ќе ви помогнат да се ослободите од мочната киселина од вашето тело.

Трикови што навистина можат да ги подобрат вашите телесни функции

Телото и умот се многу поврзани и е навистина неверојатно како различните процеси во организмот може лесно да се контролираат и да се активираат.

10 начини на кои вашето тело ви кажува дека нешто не е во ред во вашиот организам

Секогаш треба да обрнувате внимание на сите нови навики, особено ако тие се појават одеднаш бидејќи вашето тело се обидува да ви каже дека постои некаков проблем.

Наједноставниот тест за нивото на јод во организмот: Направете го сами дома!

Јодот е неопходен во организмот за производство на хормони од тироидната жлезда.