Домашен рецепт за прочистување на организмот: Потребни ви се само 3 состојки!

Домашен рецепт за прочистување на организмот: Потребни ви се само 3 состојки!

Во денешно време постојано сме изложени на токсини од воздухот што го дишеме, а дополнително го оптоваруваме организмот со адитиви и други штетни состојки од преработената храна што ја консумираме. Сето ова доведува до зголемена концентрација на токсини и тешки метали, кои нашето тело не успева да ги елиминира. Кога телото повеќе не може да ја толерира количината на штетни материи, тој испраќа аларм во форма на сериозни болести.

Домашен рецепт за прочистување на организмот: Потребни ви се само 3 состојки!

За да го решите тој проблем, правете детоксикација на организмот најмалку двапати годишно. Добрата вест е дека детоксикацијата не мора да биде скапа. Според рецептот на нашите баби, сè што ви треба за ефикасно чистење на телото се овие три состојки: кефир, брашно од хељда и мед.

Кефир – храна за долговечност

Кефирот е главна храна на жителите на Кавказ со илјадници години. Овој ферментиран млечен производ се нарекува „еликсир на долговечноста и здравјето“. Познато е дека луѓето кои го консумираат наутро се чувствуваат многу подобро во текот на денот. Кефирот содржи бактерии кои го помагаат варењето и ги чистат цревата од остатоците од храната. Покрај тоа, благотворно влијае и врз работата на црниот дроб, кој е главниот прочистувач на телото.

Хељда – ја консумираат и спортистите

Брашното од хељда е погодно за оние кои се чувствителни на глутен. Ова брашно без глутен е богато со витамини и минерали и има многу корисен ефект врз целото тело. Освен што го зајакнува имунитетот и ги зајакнува крвните садови, хељдата ја поттикнува циркулацијата и доброто варење, што е основен предуслов за исфрлање на токсините од телото. Дали знаевте дека ја користат и спортистите не само за чистење на цревата и телото од токсините туку и за зголемување на силата и издржливоста? Друга предност на ова здраво брашно е тоа што брзо прави да се чувствувате сити.

Мед – вистинска ризница на антиоксиданси

Медот, кој е вистински извор на антиоксиданси и хранливи материи, исто така го прочистува телото, истовремено снабдувајќи го со витамини и минерали.

Потребни состојки:

  • 1 лажица брашно од хељда
  • 180 милилитри кефир
  • малку мед (по избор)

Начин на подготовка:

Во вечерните часови измешајте брашно од хељда и кефир. Оставете ја смесата да отстои во фрижидер до утро. Наутро додадете мед и повторно добро измешајте. Консумирајте наместо појадок. После тоа, не јадете ништо најмалку 3 часа. Практикувајте ја оваа детоксикација две недели. Освен што ќе го исчистите телото од токсини, ова ќе ви овозможи и да го изгубите и вишокот килограми на здрав начин.

Откако го прочитавте нашиот рецепт за прочистување на организмот, можеби ќе сакате да го прочитате и рецептот за зелен пијалак за забрзување на метаболизмот и детоксикација на организмот.

Извор: atma.hr


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар