Кои се најчестите знаци на слаба циркулација?

Кои се најчестите знаци на слаба циркулација?

Многу луѓе често ја занемаруваат важноста на циркулацијата, но таа има големо влијание врз телото. Иако повеќето жени сфаќаат дека проблемите со циркулацијата можат да имаат сериозни последици, тие можеби не се свесни за вообичаените секојдневни симптоми. Лошата циркулација, што резултира со недоволен проток на крв низ телото, може да се појави кај луѓе од сите возрасти, а симптомите не се секогаш очигледни.

Кои се најчестите знаци на слаба циркулација?

Ова се најчестите симптоми на проблеми со циркулацијата:

Студени стапала во текот на целата година

На повеќето луѓе не им се допаѓа чувството на ледени ладни стапала, особено во кревет, а ова е веројатно најпознатиот знак за слаба циркулација. Недостатокот на проток на крв во нозете е честа причина за студени стапала. Ова може да предизвика болка, вкочанетост и чувство на печење, како и студенило.

Вртоглавица и губење на меморијата

Ако често чувствувате необјаснета вртоглавица и губите рамнотежа, тоа е знак дека вашата циркулација не работи како што треба. Ако се борите со вртоглавица или заборавате на одредени работи, тоа може да биде симптоми на недостаток на проток на крв во мозокот. Кога тоа ќе се случи, вашиот мозок ќе намали одредени функции, како што се меморијата и рамнотежата, за да им даде приоритет на поважни функции. Иако постојат многу причини зошто може да ги почувствувате овие симптоми, доколку сте загрижени, секогаш можете да го контактирате вашиот општ лекар.

Чирови

Кога слабата циркулација е предизвикана од блокирање на артериите, количината на крв што стигнува до вашите нозе се намалува. Ова може да доведе до испакнати вени, а во некои случаи дури и до чирови.

Абдоминални болки

Како и кај сите витални органи, на вашиот стомак му треба проток на крв богата со кислород за да функционира правилно. Ако често чувствувате симптоми како што се болки во стомакот, дијареја или имате крв во столицата, иако многу ретко, ова може да биде знак за слаба циркулација.

Како да се стимулира циркулацијата?

Многуте проблеми со слабата циркулација настануваат најчесто како резултат на седентарниот начин на живот. Да се ​​биде неактивен долго време значи дека вашите мускули не се користат, поради што е особено важна физичката активност.

Откако прочитавте за знаците на слаба циркулација, можеби ќе сакате да го прочитате и овој одличен трик за загревање на вашите стапала.

Извор: ljepotaizdravlje.hr


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар