одгледување | Кафе пауза

Совети за одгледување декоративна виолетова детелина

Една од најубавите билки која сигурно ќе ви донесе среќа во домот!

Совети за одгледување герании

Цветаат во текот на целата сезона и се достапни во различни бои.

Цвеќиња што цветаат во есен: 4 вида растенија што ќе им успеат и на почетниците

Овие растенија цветаат и во текот на есента, а некои од нив се многу лесни за одгледување.

Може да го оштетат коренот на орхидеите: 3 грешки што ги правите во текот на летото

Орхидеите се многу чувствителни и се познати како цвет за кој не е лесно да се грижите. Поради тоа, може да направите многу грешки што може да доведат до гниење на коренот.

5 растенија што ќе успеат дури и ако ги запоставите

За среќа, постојат растенија на кои не им е потребно ниту време, ниту внимание за да успеат.

3 цвеќиња што нема да ви замерат ако заборавите да ги наводнувате

Повеќегодишните растенија се исклучително лесни за одгледување затоа што откако еднаш ќе се посадат, нема потреба повторно да се пресадуваат.

Тиландсија – растение на кое не му треба почва за раст и развој

Имаат атрактивен изглед, малку диви, но сепак нежни. Подеднакво интересна е и нивната приказна за преживување затоа што тие се растенија без корен.

Најголемите грешки што ги правите при одгледувањето кактуси и други сукуленти

Иако се лесни за одгледување, тоа не значи дека можете да ги оставите сукулентите на прозорецот или на масата и целосно да ги заборавите.

Цвет на искреноста: Како да се грижите за цикламата?

За цикламата се вели дека е цвет на искреноста. Добро е да ја имате дома затоа што таа ги „израмнува сметките“ и ги решава недоразбирањата.

8 растенија што не се лесни за одгледување

Растенијата го збогатуваат просторот, го освежуваат воздухот и внесуваат здив на природата во вашиот дом, но некои од нив се доста тешки за одржување.

4 совети како да создадете царство од рози на балконот

Мирисливите рози се неопходен дел од градините на љубителите на цвеќе, а можете да ги одгледувате и на мал простор како што е балконот.