3 цвеќиња што нема да ви замерат ако заборавите да ги наводнувате

3 цвеќиња што нема да ви замерат ако заборавите да ги наводнувате

Повеќегодишните растенија се исклучително лесни за одгледување затоа што откако еднаш ќе се посадат, нема потреба повторно да се пресадуваат. Друга предност на овие растенија е тоа што тие не бараат многу внимание и успеваат, дури и ако одвреме-навреме ги „заборавите“.

1. Ехинацеа

3 цвеќиња што нема да замерат ако заборавите да ги наводнувате

Потребно е да се стави на сончево место, а се препорачува прво да се засади во саксија, а кога ќе созрее може да се пресади во градината. Така ќе го избегнете нападот на полжави кои многу го сакаат ова растение.

2. Дневен крин

3 цвеќиња што нема да замерат ако заборавите да ги наводнувате

Интересно е што некои делови од овој цвет се јадат, така што пупките и цвеќињата може да се додадат во летните салати. Бидејќи се затвора навечер, ова растение не е најдобар избор за букети, па следното утро веќе нема да личи на цветот што сте го одбрале. Неговата убавина најдобро се забележува во неговото природно живеалиште или во саксија.

3. Лаванда

3 цвеќиња што нема да замерат ако заборавите да ги наводнувате

Ова растение сака многу сонце, привлекува пчели и бумбари и има неколку корисни својства за телото и за кожата. Освен што воодушевува со својот мирис во текот на целото лето, лавандата е и силен сојузник во борбата против комарците и мувите. Затоа, ставете ја на прозорците или во близина на вратите за да ја намалите посетата на несаканите крилести гости.

Лавандата не бара посебна грижа. Треба само да се обликува во грмушка во текот на првата и втората година на растот, а понатаму само повремено да се наводнува.

Погледнете го овој цвет што носи атмосфера на море во секоја градина.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар