Маслото од ова растение ја хидрира кожата, го спречува стареењето и штити од УВ-зрачењето

Маслото од ова растение ја хидрира кожата, го спречува стареењето и штити од УВ-зрачењето

Ако сте заинтересирани за нега на вашата кожа на природен начин, сигурно сте забележале дека една состојка често се појавува во составот на растителните препарати.

Маслото од ова растение ја хидрира кожата, го спречува стареењето и штити од УВ-зрачењето

Тоа е маслото од шипка. Ова масло има магични својства кога станува збор за отстранување на акните и на разни воспаленија од лицето, а во продолжение прочитајте зошто треба да се најде на списокот на производи за нега на лице и тело.

Маслото од шипка е направено од плодовите на растението шипка и е богато со антиоксиданти, витамини А, Ц и Е, како и фенолни соединенија и масни киселини што помагаат во обновување и подмладување на кожата. А, еве кои се придобивките од користењето масло од шипка:

Дејствува како хидратантно средство

Одржувањето на кожата хидрирана, но не и мрсна, може да биде доста тешко. Во тој поглед, маслото од шипка прави многу добра работа. Содржи многу минерали и есенцијални масни киселини кои ја задржуваат водата во клетките, така што вашата кожа останува хидрирана подолго време.

Го изедначува тенот

Ако имате проблеми со хиперпигментација, лузни од анки и флеки на лицето, маслото од шипка е совршен додаток на режимот за нега на кожата на лицето. Бидејќи е богато со витамин Ц, многу ефикасно го изедначува тенот на вашата кожа.

Штити од УВ-зраците

Бидејќи содржи многу антиоксиданти, како што се витамините А, Ц и Е, маслото од шипка е вашиот совршен партнер во борбата против штетните УВ-зраци.

Помага против стареење на кожата

Поради големата концентрација на витамин А, маслото од шипка е природно средство за затегнување на кожата и за подмладување. Со редовна употреба на лицето, ја намалува појавата на брчки на најкритичните места.

Ги намалува воспалителните процеси на кожата

За луѓето кои страдаат од егзема и други проблеми кои влијаат на чувствителната кожа, маслото од шипка претставува спас. Ја смирува кожата благодарение на витаминот Е што го содржи. По многу кратко време на употреба, кожата се смирува и е без траги на егзема.

Прочитајте кои се лековитите својства на маслото од црн ким.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар