Ладен пијалак од ванила и лаванда за топлите летни денови

Ладен пијалак од ванила и лаванда за топлите летни денови

Лате од лаванда и ванила е совршен пијалак за летото.

Ладен пијалак од ванила и лаванда за топлите летни денови

Потребни состојки:

За сируп:

  • 100 грама шеќер
  • 120 мл вода
  • 2 лажички исушена лаванда за консумирање
  • 2 свежи цвеќиња од лаванда
  • половина стапче ванила
  • екстракт од ванила

За лате:

  • 200 мл млеко (кокосово, бадемово)
  • 2 еспреса
  • 2 лажички од претходно направениот сируп
  • свежа лаванда за украсување

Погледнете го начинот на подготовка на видеото.

Погледнете како да направите вкусно смуди со кафе и таан.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар