Цвеќиња што цветаат во есен: 4 вида растенија што ќе им успеат и на почетниците

Цвеќиња што цветаат во есен: 4 вида растенија што ќе им успеат и на почетниците

Овие растенија цветаат и во текот на есента, а некои од нив се многу лесни за одгледување.

Астер

Цвеќиња што цветаат во есен: 4 вида растенија што ќе им успеат и на почетниците

Името на овој цвет потекнува од грчкиот збор што значи ѕвезда и го добил поради изгледот на неговите цвеќиња. Цветовите на ова растение најчесто се во различни нијанси на розова, црвеникава, виолетова и сина боја.

Хелиопсија

Цвеќиња што цветаат во есен: 4 вида растенија што ќе им успеат и на почетниците

Ова растение со интензивни жолти цветови ги преживува и најтешките зими, издржувајќи силни ветрови и бури. Хелиопсијата успева на речиси секоја градинарска почва, но ако сакате да цвета бујно, сепак треба да ѝ обезбедите подобра, умерено плодна и пропустлива почва. Може да порасне и над еден метар ако ја засадите како грмушка.

Жедник

Цвеќиња што цветаат во есен: 4 вида растенија што ќе им успеат и на почетниците

Ова растение сака сончеви места и сува почва. Сепак, треба да бидете внимателни и да го контролирате неговиот раст за да не се шири премногу. Во зависност од видот и од сортата, овие цвеќиња може да растат од 5 до 60 центиметри во висина, а цветовите најчесто им се жолти, бели, зеленикаво-бели, розови и црвени. Жедникот е одличен за почетници бидејќи е многу лесен за одгледување.

Фуксија

Цвеќиња што цветаат во есен: 4 вида растенија што ќе им успеат и на почетниците

Фуксијата е позната по прекрасните розово-виолетови цветови во форма на ѕвонче. Нејзините цветови се многу нежни и чувствителни, па затоа не е добро да ја преместувате додека цвета. За добар раст и цветање, потребно е многу вода и редовно хранење.

Прочитајте кои 3 цвеќиња нема да ви замерат ако заборавите да ги наводнувате.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар