Педијатарот Ернест Моро со обична супа од моркови ги спасил животите на милиони деца: Рецепт стар еден век

Заради лековитите својства супата дури спречува и дијареја предизвикана од бактерии отпорни на антибиотици.

Важни нешта што треба да ги знаете за хроничната несоница

Иако ова нарушување има влијание врз луѓе кои воопшто не можат да спијат, хроничната несоница вклучува и симптоми кои траат подолг период.

Како близначките души се лекуваат едни со други?

Кога ќе забележите дека вашата близначка душа е драматична, раздразлива, досадна, зависна, премногу чувствителна или исплашена, гледајте го тоа како огледало.

4 необични, но делотворни начини на кои дрвјата можат да ве излечат

Целата напнатост и стрес можат да исчезнат со малку „шумска терапија“.

Како да го идентификувате и како да се справите со ротавирусот?

Ротавирусот, или стомачниот вирус не изгледа како сериозна болест, но може да биде навистина опасен за деца.

Дали нашата моќ за лекување се зголемува?

Новите истражувања покажуваат дека плацебо лековите стануваат поефективни во третирањето болести.

8 ефективни начини за ослободување од конјунктивитис

Бактериите, вирусите и алергените се најчестите причини за проблеми со очите.

Што претставува кифозата и како да се ослободите од неа?

Кифозата, или грпка, е состојба која најчесто се појавува поради неправилно држење на телото.

Што се Дикулови вежби и на кој начин можат да ви го променат животот?

Може да биде вистински предизвик да се справите со хроничната болка, но замислете како би било засекогаш да се ослободите од неа.

Како да се справите со депресијата за време на бременоста без лекови?

Речиси 10% од жените страдаат од депресија за време на бременоста. Таа се манифестира како замор, мизерија, проблеми со концентрацијата, тага или страв.

Канабисот би можел да им помогне на зависниците од кокаин и алкохол

Иако повеќето луѓе кои се против канабисот тврдат дека тој е само отскочна даска за поопасни дроги, едно ново истражување го покажало токму спротивното.

19 знаци дека во вашето тело живеат паразити и како да се ослободите од нив

Првото нешто што треба на го направите во ваква ситуација е да ја подобрите функцијата на вашиот имунолошки систем, а потоа да се ослободите од паразитите.