09 јануари 2020 | Кафе пауза

Педијатарот Ернест Моро со обична супа од моркови ги спасил животите на милиони деца: Рецепт стар еден век

Заради лековитите својства супата дури спречува и дијареја предизвикана од бактерии отпорни на антибиотици.

20 фотографии кои покажуваат дека милениците сè повеќе стануваат како нивните сопственици

Вистинит е фактот дека миленичињата и нивните сопственици со текот на времето почнуваат да споделуваат слични карактерни црти.

Најдобрите потценети главни градови што треба да ги ставите на вашиот список за патување

Бидејќи познатите градови се пренатрупани со туристи, сега е најдобриот период да посетите некоја помалку позната и поевтина туристичка дестинација.

6 хороскопски знаци кои се најголеми флертувачи

Флертот за овие знаци е едноставно дел од нив. Тој е нивна природна реакција и тие флертуваат без многу да размислуваат.

3 хороскопски знаци што најверојатно повторно ќе почнат да се допишуваат со своите бивши

Можеби некогаш кога ќе ви биде здодевно ќе му пратите порака на поранешниот партнер, но овојпат станува збор за посебен вид храбар потег зад кој се кријат флерт, намери и драма.

Следете ги овие 5 совети што ќе ви помогнат да имате добри односи со секоја личност со којашто сте во конфликт

Простувањето е често тежок чекор што бара многу енергија и психолошка стабилност, но во никој случај не е секогаш задолжително.

Оваа необична боја го означи почетокот на 2020 година и одеднаш сите почнаа да ја носат

Оваа нијанса доминира одамна кога станува збор за дизајн на ентериерот, а сега својата доминација ја пренесе и во плакарите на трендсетерките.

Траума за цел живот: На децата кои се запоставени мозоците им се помали

Откриено е дека обемот на нивниот мозок е 8,6% помал од просечниот мозок на другите деца.

Отстранете ги ефектите од прејадувањето: Овие 5 намирници ќе го исчистат организмот од мрснотии

За да ги отстраните ефектите од прејадувањето, потребно е да го збогатите менито со намирници што успешно ќе ги неутрализираат мастите во организмот.